Jednou z možností je domluvit se se sousedem a připojení využívat společně. „Dozvěděli jsme se o této možnosti od známého, který se v počítačích vyzná. Využíváme to, když přijedou naši známí z Ameriky. Jsou vždycky ve vedlejším bytě. Internet potřebují, ale aby si tu nějaký objednali, se jim nevyplatí. Jsou tu jen tři až čtyři týdny,“ říká Radek Friedberg. Počítač mají jeho známí vlastní, stačí pouze, aby jim předal heslo k bezdrátové síti.

Někteří Plzeňané našli zcela bezplatnou cestu, jak si připojení opatřit. „Na to, abych si nechal do bytu zavést internet, momentálně nemám peníze, a tak jsem se občas chodil připojovat do kaváren. Když jsem se ale jednou doma podíval do seznamu bezdrátových sítí v dosahu, mezi asi desítkou zaheslovaných jsem objevil jednu nezabezpečenou. Patří nějaké restauraci a signál není nic moc, ale stačí na prohlížení zpráv, čtení a psaní mailů i na sledování hokeje. Signál sice občas vypadává, ale když si chci třeba stáhnout nějaké CD, postavím notebook na parapet, kde je signál dobrý pořád. Jakmile je album stažené, počítač dám zase na stůl,“ popisuje svoji zkušenost Plzeňan, který si nepřál být jmenován.

Bezplatně připojit se mohou lidé v západočeské metropoli v některých kavárnách či restauracích a v nákupních centrech.

V městských veřejných budovách se lidé se svým počítačem na internet zadarmo nedostanou, výjimkou jsou některé knihovny. „Například v hlavní budově knihovny v ulici B. Smetany je možné se zdarma připojit na bezdrátovou síť,“ potvrdil Libor Červený ze Správy informačních technologií. Tam jsou stejně jako v dalších plzeňských knihovnách k dispozici i veřejné počítače, které může návštěvník použít.

Některé možnosti připojení v Plzni

Občanské sdružení PilsFree - měsíční příspěvek 300 Kč

O2 - při zakoupení internetu k tarifu 300 Kč měsíčně, jinak od 600 Kč měsíčně

T–Mobile - v balíčku s tarifem 499 Kč měsíčně, jinak od 699 Kč měsíčně

U:fon - od 299 Kč za měsíc do 990 Kč za měsíc (záleží na délce smlouvy)

Vodafone - 525 Kč měsíčně

Na úřadech nebo ve školách ale lidé tuto možnost až na naprosté výjimky nemají. Červený to vysvětluje zejména bezpečnostními riziky, protože připojení cizího zavirovaného počítače by mohlo ohrozit systém.

„Před časem se uvažovalo i o tom, zda připravit bezplatné bezdrátové připojení na internet v některých veřejných místech, rýsovaly se ale různé technické obtíže,“ poznamenal Červený.

Například v mázhausu radnice a v budovách úřadů, kde se vydávají občanské průkazy a pasy, jsou lidem k dispozici tzv. kiosky s připojením na internet.

Plzeňané mohou využít služeb celorepublikových operátorů. U O2, T–Mobile a U:fona si lze pořídit jak pevný, tak mobilní internet. Vodafone nabízí pouze mobilní. Řada obyvatel je připojena přes kabelovou televizi UPC.

Velký zájem je zde také o internet od společnosti PilsFree. Nejedná se o tradičního poskytovatele veřejných služeb, ale o občanské sdružení. Pro získání připojení se zájemce musí stát jeho členem. Neplatí se zde žádný paušál za internet, ale měsíčně se musí dát příspěvek.

V Plzni funguje také řada menších sítí, ty jsou ale většinou dostupné pouze v některých lokalitách.