„Prostě se ta hodina ztratí. Ve tři se přesunou hodiny zase zpátky na druhou a hotovo,“ říká prodavačka. Stejně tak zůstanou bez peněz navíc i hasiči, kteří sloužili ze soboty na neděli. „Směna, která slouží, to zaplacené navíc nedostane. Jedinou kompenzací je, že se snažíme, aby sloužili ti samí lidé, kteří měli službu při změně zimního času na letní. Tehdy měli šichtu o hodinu kratší a peníze jim zůstaly také stejné,“ směje se řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Robert Kučera.

Ze změny času nejsou nadšení ani lidé, kteří posunutím ručiček o žádné finance nepřijdou. „Vadí mi to, protože, když člověk pracuje v nějakém pevně stanoveném režimu, kdy má přesně daný čas například na oběd, tak se mu tím automaticky posouvá i ona pauza. A protože jsem zvyklá vstávat v určitou hodinu, vzbudím se místo v šest už v pět a pak mám samozřejmě hlad. Je to možná banalita, ale je to nepříjemné,“ uvádí příklad Věra Adamcová.

Změna času se nelíbí ani maminkám s malými dětmi. „Děti hodiny neznají, a už vůbec jim nevysvětlíte, že mají ještě hodinu spát. Takže změna nezměna stejně vstáváme, jako jsme byli zvyklí, do školky pak zbytečně o hodinu dřív a trvá nám poměrně dlouho, než si na nový režim všichni zvykneme,“ uvádí Miloslava Šenfeldová z Plzně. Večer jsou naopak děti brzy ospalé a protivné, protože vstávaly moc brzy. Večerníček přitom vidět ještě chtějí, takže do postele nezalezou.

Plzeňance Ivaně zase vadí, že když se změní čas, je tma příliš brzy. „Vstávám do tmy a domů jdu pak už zase za tmy, už takhle jsou dny v zimě krátké. Tu hodinku spánku navíc, co mám jeden den k dobru, přitom ani nepoznám,“ stěžuje si mladá žena.

Špatně si na změnu času zvykají starší lidé, obzvláště pokud jsou v nemocnicích nebo domovech důchodců, kde mají pravidelný režim. Aby se senioři se změnou času vyrovnali, potřebují alespoň týden, než se vše vrátí k normálu. „S časem se pro ně mění například i podávání antibiotik, které se musí brát po přesných časových intervalech,“ říká vedoucí Domova pro seniory sv. Jiří v Plzni–Doubravce Ludmila Kučerová. Přeměnu času by podle jejího průzkumu prý všichni klienti domova raději zrušili.