„Mám něco s kotníkem, ani se nepostavím. Upadl jsem na ulici, ale naštěstí mi pomohli nějací lidé a odvezli mě sem,“ svěřil se jeden z důchodců, který se v čekárně představil jako Marek. Ven by prý ani nešel, ale neměl na vybranou. „Nemá mi kdo nakoupit, tak jsem vyrazil sám,“ dodal Plzeňan. Se svým úrazem rozhodně nebyl v čekárně jediný a podle lékařky Věry Pavlíčkové už je to tak od začátku prosince.

„Už od prvního sněhu. Město se na chodníky úplně vykašlalo, takže je jasné, že to pak dopadá takhle,“ uvádí lékařka. Lidé si podle ní v těchto dnech ani nechtějí nechat psát neschopenky. „Mají strach, že nebudou mít peníze. Nedávno mě tu jedna paní přesvědčovala, že nesmí zůstat doma, protože by jí přišli domů exekutoři,“ krčí rameny Pavlíčková.

Lidé, kteří se zraní při pádu na neuklizeném chodníku, mají možnost žádat náhradu škody na obvodní radnici. Příliš lidí této možnosti ale nevyužívá. „Mám vlastní pojistku a nechce se mi nic dalšího oběhávat,“ řekl Václav Petrášek, který také seděl v čekárně na chirurgii se zraněnou nohou. „Hodně mě píchlo v lýtku, tak nevím, jestli je ten sval jen natažený nebo třeba utržený.“

Plzeňští policisté ani hasiči v pátek žádné velké problémy s ledem neřešili. „Během čtvrtečního večera a pátečního rána jsme nezaznamenali žádnou vážnou dopravní nehodu. Nahlášeno bylo pouze asi tak kolem čtyřiceti drobných nehod,“ řekla policejní mluvčí Irena Lavičková.

Potíže ale hlásí úklidové firmy. „Museli jsme sypat pískem, protože posypová sůl už dochází,“ potvrdil Karel Polívka z firmy Hapo servis, která se stará o část Skvrňan a Bor.

Jejich technika se kvůli nevhodně zaparkovaným autům špatně dostávala k ledovým plochám zejména na chodnících a jejich rozhraní s vozovkou.