Na první svátek vánoční měla nákupní centra zavřeno. O den později už většina z nich opět otevřela a začala se plnit lidmi, kteří nakupovali především potraviny i alkohol.

Sobotní ráno bylo hektické například před rokycanským Kauflandem. Už před otevřením v osm hodin se tu utvořil dlouhý had zákazníků, kteří vzali útokem především láhve s alkoholem.

Podobná situace panovala 
i na Tachovsku. „Do obchodu jsem vyrazila nakoupit běžné potraviny, jako je pečivo nebo salámy. I přes vánoční nákupy tyto věci již došly. Když se ovšem rozhlédnu kolem sebe, připadá mi, že Vánoce ještě nebyly. Nával lidí je naprosto stejný jako před 24. prosincem," řekla Ivana Váchová 
z Tachova.

V obchodních centrech 
v Plzni se shánělo také oblečení nebo elektronika. Stovky lidí zavítaly na druhý svátek vánoční do nákupního centra Plzeň Plaza, kde byly otevřeny všechny obchody. Fronty se tvořily v obchodech s oblečením, šperky i elektronikou.

V obchodním centru Olympia Plzeň nebyl takový nápor návštěvníků. Hlavním důvodem téměř prázdného parkoviště bylo, že byl otevřen pouze hypermarket Albert 
a Electro World, ostatní obchody zůstaly v sobotu ještě zavřené.

Parkoviště nákupního centra Olympia 26. 12. ve 14 hodin

Některé obchody s oblečením mají stále stejné ceny jako před svátky. Podle obchodníků je trendem posledních asi tří let začínat se slevami už několik dní před Vánocemi. „Lidé už si na to zvykli, takže neočekáváme takové povánoční nápory lidí jako dřív," uvedla prodavačka obchodu 
s dámským oblečením. Přesto se na druhý svátek vánoční obchody zaplnily.

„Byla jsem se podívat v botách a v oblečení, ale ceny mě nijak neuchvátily," potvrdila Martina Pospíšilová z Chebu. Mírněji hodnotila povánoční situaci Dana Velátová z Kraslic: „Mám zaručené obchody, kde nakoupím o polovinu levněji. Někde mi ale slevy připadají přitažené za vlasy 
a v podstatě stejné ceny jsem na nich viděla před Vánoci."

S tím, že slevy začínají už před Vánoci, počítala Jiřina Harouzková z Domažlic. „Využila jsem pouze slevy na Štědrý den, kdy v obou domažlických supermarketech bylo vánoční zboží za polovic," uvedla. Na povánoční slevy za západě Čech prý nečeká. „Spíše se zaměřím na slevy u našich sousedů v Německu, tam už se to skutečně vyplatí," dodala Harouzková.

Electro World lákal na slevy už od sobotyNa Klatovsku čekali lidé na povánoční slevy. A vyplatilo se, obchody lákaly na výrazné slevy. „Zatím jsem nekoupila nic, ale chci se podívat, jestli bych nesehnala nějaké pěkné boty nebo oblečení. Jakmile je po Vánocích, nasadily obchody dost velké slevy. Tak je to každý rok, takže si na nákupy po svátcích nechám vždy pár tisíc," prozradila Kateřina Šulcová z Klatov. Tamější obchodní centrum Škodovka bylo v sobotu zaplněno asi ze dvou třetin.

Povánoční slevy si přichystalo také obchodní centrum Tesco. V sobotu se zlevnilo tisíce produktů především ze sortimentu vybraných domácích potřeb a elektroniky, kosmetických balíčků, oděvů, hraček nebo vánočních dekorací. „Zvýhodněné nabídky a slevy až dosahující až 75 % potrvají až do vyprodání zásob," potvrdil manažer externí komunikace ve společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Do obchodů se po Vánocích vydalo také mnoho lidí s dárkovými poukázkami nebo kvůli výměně zboží, které se nelíbí nebo nesedí.