Místní obyvatelé se prý ale nechtějí smířit s upjatým postojem úředníků a silničářů, kteří jim značky přikazují sundat, protože nevyhovují předpisům. „Nedokáží pochopit, že je to recese, není to nebezpečné, a naopak značky pomáhají. Chováme tady kachny, které, dokud tu značka nebyla, přišly mnohdy na silnici o život. Dokonce nám vyhrožují pokutou až 300 tisíc korun,“ říká místní obyvatel Adolf Vyskočil.
Obecní kachny jsou přitom tím, co celé Záluží stmeluje. „Jsou všech. Jednou za rok jich pár zabijeme, jedna ženská udělá zelí, druhá knedlíky, já mám kachlová kamna, kde upeču kačeny, a pak se všichni sejdeme v naší improvizované hospodě a máme posvícení,“ podotýká Vyskočil.
Celý problém je v tom, že značky, které si zde fotí i turisté a díky kterým řidiči opravdu zpomalují, nejsou povolené. „Dopravní značky se nesmí napodobovat. Jsou jen dvě tohoto typu, a to s krávou, nebo s jelenem. I když tam jsou třeba koně, na značce musí být kráva. Je možné pod tuto značku umístit dodatkovou, že se jedná o koně. Ale vše musí jít oficiální cestou a není možné si jen tak k silnici umístit značku varující před kachnami,“ vysvětluje komisař jihoplzeňské dopravní policie Petr Mašek.
Na majitele značek Zdeňka Cardu tlačí Správa a údržba silnic Starý Plzenec. Od jejího ředitele Radomíra Mrkvana obdržel v úterý dopis s varováním. Nesundá–li značky, mohou mít obyvatelé Záluží navíc problém s vyhláškou o volném pohybu zvířat.
Značka Pozor kachny už minimálně rok k Záluží neodmyslitelně patří a všem námi osloveným projíždějícím se líbí. Ani místní obyvatelé se jí nechtějí tak lehko zbavit. „Zkusím se ještě poradit s právníkem, není–li nějaká možnost, jak je tu zachovat,“ sdělil Carda, který značky dostal k narozeninám.
Mrkvan ale trvá na tom, že nepovolené označení dopravní situace nemá u silnice co dělat. „Chtějí–li obyvatelé Záluží řešit otázku, kam značku umístit tak, aby nevadila, ať se k nám přijdou domluvit, ale u silnice být nesmí,“ říká.