V posledních měsících se totiž okurkám na zahrádkách příliš nedaří a je jich málo. „Okurek je opravdu málo. Vliv na to má určitě nestálé počasí posledních měsíců a rozmáhající se plíseň, která je napadá. Okurky si sami nepěstujeme, nakupujeme je z litoměřické oblasti, ale stejně je s nimi pořád dost práce,“ upřesnil prodejce na Chodském náměstí Jaromír Herajt. „Myslím si, že lidé nakupují ve velkém také z toho důvodu, že jsou pořád ve shonu. Tak se jim vyplatí nakoupit víc, než každý den trávit půl hodiny ve frontě,“ dodal ještě.

„My si okurky a vůbec veškerou zeleninu, kterou v našem stánku prodáváme, pěstujeme sami. Do prodeje je připravuji den předem, jinak by to ani nešlo. A tak vím, že je to s okurkami proměnlivé, někdy je jich hodně, někdy ne. Proto si jich naši zákazníci najednou nakoupí třeba padesát kilo, protože neví, kdy budou zase znovu. Chtějí mít jistotu, že budou mít co zpracovat,“ vysvětlila Hana Kytová, stánkařka v Tylově ulici.

Mezi zákazníky jsou také ti, kteří si nakládačky zavaří, jen tak občas pro chuť. Nedělají si žádné velké zásoby. „Když už se s manželkou rozhodneme, že bychom si něco málo zavařili, nakoupíme jich něco okolo kila. Pro nás dva je to dostačující. Myslím si, že se zavařovat ani moc nevyplatí, vzhledem k tomu, jak jsou drahé energie,“ svěřil Jiří Kudrna. Podobně jsou na tom, také další zákazníci trhů. Zdeňka Sutnerová z Plzně potvrzuje, že i ona dříve zavařovala mnohem víc, ale dnes už se jí to nevyplatí, také díky cenám za energie ale i za zeleninu.

Výjimkou nejsou ani ti, kteří okurky pěstují na svých záhonech, ale protože se jejich vlastním nedaří, nakoupí si je u stánku. „Okurky pěstujeme také doma na naší zahradě, ale napadla je plíseň, tak si pro ně jdeme ke stánkům. Zkrátka bez zavařených okurek nemůžeme být. Dnes jsem nakoupil jen pět kilo, přišel jsem pozdě. Příště přijdu už na osmou,“ popsal Josef Komanec.

LENKA KÖNIGSMARKOVÁ