Po silném sněžení a mrazech, které v posledních dnech zasáhly celé Česko, si většina lidí zjevně vzala upozornění a rady od lékařů k srdci a pokud nemusí, ven nevychází. „Zůstávám doma, raději ven vůbec nechodím. Jídlo mi vozí vnučka,“ říká plzeňská seniorka Marie Nová.

Fakt, že pacientů po úrazech nepřibylo, ba možná naopak paradoxně ubylo, potvrzují zaměstnanci chirurgické pohotovosti na Denisově nábřeží v Plzni.

Podle mluvčího krajských nemocnic Jiřího Kokošky se v souvislosti se sněhem a kluzkým povrchem zvyšuje pravidelně počet úrazů zhruba o deset procent. „Podobné je to i v těchto dnech, přibývají poranění zápěstí či kotníků, různé pohmožděniny, občas zlomeniny a jen zřídka i otřes mozku,“ uvedl Kokoška. Nárůst úrazů však podle něj není velký.

„Je to tím, že lidé, pokud vidí, že je sníh, a že to může klouzat, tak si automaticky dávají větší pozor a starší nebo hůře pohybliví lidé také omezují pohyb venku,“ doplnil Kokoška.

Ani v Mulačově nemocnici v Plzni se počet pacientů po úrazech výrazně nezměnil. „Změnil se ale charakter obtíží, se kterými pacienti přicházejí – je více zlomenin kotníků, předloktí, zápěstí a otřesů mozku,“ doplnil za nemocnici Jaroslav Marian. Maximální opatrnosti by v těchto dnech podle něj měli dbát hlavně starší nebo méně mobilní lidé.

Při vzniku úrazu se mohou lidé obrátit na městské a obecní úřady, na kterých lze podat žádost o odškodnění za zranění. Každý případ pak zkoumá pojišťovna, která ve věci rozhoduje.