„Billa je zavřená, ale během celého dne se u spuštěných mříží zastavují lidi, hlavně důchodci, diví se a chtějí dovnitř," poznamenala prodavačka z obchodu v Galerii Dvořák. I zde zůstaly otevřené jen menší obchody.

V černické Olympii byly kromě Albertu zavřené i velké obchody s oblečením a botami, fungovaly také restaurace před kinem. Prodavači menších obchodů, kteří byli v práci, se většinou podivovali nad absurditou nového zákona. Kvůli smlouvám totiž zavřít nesměli, i když bylo předem jasné, že příliš zákazníků nepřijde. „Kdo vymyslel právě 200 metrů? Když zavřít, tak celá centra," říkají.

Parkoviště před Olympií je sice poloprázdné, i tak je tu ale dost lidí. „Chtěli jsme koupit dceři boty, ale nějak mi nedošlo, že bude zavřeno. Tak jsme to tu jen proběhli, koukli do otevřených obchodů a asi zajdeme do kina," uvedla například Lucie Košťálová z Plzně.

Napůl otevřené zůstalo i centrum na Rokycanské třídě. „Štve mě to dost, protože podle nájemní smlouvy musím otevřít, přestože potraviny a další větší obchody jsou zavřené. Postrádám v tomto rozhodnutí veškerou logiku," vzkazuje Václav Marvánek, který tu prodává náplně do tiskáren.

Z plzeňských obchoďáků se plně zavřelo pouze nákupní centrum Borská pole.

Nejbližším svátkem je 17. listopad, na ten se ale nový zákon nevztahuje a obchody budou otevřené jako kterýkoli jiný den. Zavřou se až 25. a 26. prosince.