„Led byl na silnici odshora až dolů. Já mám naštěstí silné auto, takže to pro mě nebyl takový problém. Ale s normálními auty tu každý pořádně klouzal,“ říká Ondřej Kubín, který v ulici bydlí.

Ledem byly pokryté i chodníky a trávníky. „Byl problém vůbec se k domu dostat, chodník byl pořádně namrzlý,“ doplňuje Kubín.

Voda pronikla i do okolních ulic, takže ještě v pátek odpoledne byly některé chodníky a části silnic pod ledem a řidiči i chodci neměli jednoduchou úlohu.

Bez dodávek vody se lidé z ulice Pod Stráží ocitli hned dvakrát během dvou dnů. Nejprve ve čtvrtek odpoledne. Havárie byla odstraněna. V pátek však potrubí prasklo na jiném místě.

„Bylo to dost nepříjemné. Být dva dny bez vody, to není žádná legrace. V noci sem sice vodárny přistavily cisternu s vodou, ale vzhledem k mrazu stejně zamrzla,“ stěžuje si jedna z obyvatelek ulice.

To potvrzuje i Kateřina Chmelíčková z plzeňské vodárny. „Bohužel, přestože cisterna byla zateplená, voda v ní zamrzla,“ říká Chmelíčková.

Kolem pátečního poledne bylo vše opraveno.

Podle Chmelíčkové naštěstí letošní zima příliš podobných nehod nepřinesla. Problémy v ulici Pod Stráží byly prý zatím jedinou vážnější havárií, která se dosud stala. „Zima je samozřejmě obecně rizikovější. Nejhorší je kolísání teplot,“ sdělila Chmelíčková.

Toho se nejvíce obává také generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. I teplárenské trubky při nízkých teplotách čas od času popraskají. „Pokud přijde prudké oteplení, je to vždycky na trubky největší nápor. Naštěstí to vypadá, že příští týden se bude oteplovat postupně. Musíme doufat, že to tak bude, nic jiného nám ani nezbývá,“ sděluje Drápela. I vytápění plzeňských bytů a domů se zatím tuto zimu obešlo bez nějakých větších problémů.

Teplárna jede v současných mrazech naplno. „Museli jsme trochu omezit výrobu elektrické energie tak, abychom měli dostatek kapacity pro výrobu tepla,“ vysvětluje generální ředitel Drápela.