Nový rok přinesl Plzeňskému kraji nové slevy ve veřejné dopravě, levněji jezdí senioři, žáci, studenti, rodiče, veteráni… Ale jsou s tím potíže.

I když si cestující nechali na Plzeňské karty nahrát příslušné slevové tarify a odbavovací strojky v autobusech by tedy měly samy poznat, na jakou slevu mají nárok, všude to nefunguje.

Dopravci ve strojcích aktualizovali software a vše mělo jít automaticky. Teď je ale v mnohých autobusech situace taková, že strojky z karty slevu nepřečtou, řidič se musí cestujících ptát a slevu zadávat ručně. Nejen že to trvá déle, ale pokud se nezeptá nebo mu cestující o slevě neřekne sám, sleva není. Všimne-li si toho hned, může řidič lístek stornovat a vydat nový.

Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek o potížích nevěděl. „Dopravci v kraji používají odbavovací strojky od čtyř nebo pěti výrobců a u každého typu bylo třeba změnit software. Jeho úpravu celkem za 1,5 milionu korun zaplatil Plzeňský kraj, ne dopravci. Na nich bylo provést změnu, nevím, co se stalo,“ řekl.

Co se stalo, vědí dopravci. „Všechno se zdrželo. Neměli jsme čas testovat nový software, který jsme dostali těsně před koncem loňského roku a od ledna už jsme ho měli používat. Na testování bychom přitom potřebovali alespoň 14 dní. Dnes to některé strojky umí a jiné ne, odstraňujeme to za provozu,“ tvrdí ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava.

Jednatel společnosti Autobusová doprava – Miroslav Hrouda s kolegou souhlasí. „Nám fungují dva strojky z jedenácti. Kraj všechno nechal na dopravcích, dělalo se to na poslední chvíli,“ doplnil Miroslav Hrouda.

Náměstek Čížek ale doufá, že řidiči situaci i tak zvládají. Dodal také, že se obrátí na Plzeňského organizátora veřejné dopravy POVED. „Požádám je, aby se přesvědčili, že dopravcům vše funguje. Věřím, že do měsíce to bude v pořádku.“

Ve vlacích takové problémy se slevami nejsou. „Jejich uplatňování je téměř bez potíží, jsou výjimky v řádech jednotek, a pokud se vyskytnou, řešíme vše přímo s Plzeňskými městskými dopravními podniky (mají Plzeňské karty na starost, pozn. red.). Skutečně se to stává výjimečně,“ uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Podle nových slev cestují v celém kraji za 50 % základního jízdného studenti ve věku 15 až 26 let, důchodci, držitelé zlaté Janského plakety, váleční veteráni a ti na rodičovské dovolené. Studentům nově platí po celý rok, stejně jako žákům ve věku 6 až 15 let, kteří však jezdí jen za 25 %.

Jak podotkl Pavel Čížek, ohlasy od cestujících jsou zatím pozitivní, především od seniorů. „O slevách se dozvídají postupně, k řadě z nich se až teď donáší, že něco takového je,“ dodal.