V levných slunečních brýlích vás může bolet hlava a oči. Naprostá většina z nich má totiž optické vady. Koupili jsme deset slunečních brýlí v cenové relaci od 39 do 199 korun. Zajímala nás jejich kvalita a dali jsme je otestovat optičkám.
Výsledek byl katastrofální. Devět z nich testem neprošlo. „Tyhle mají minus čtvrt dioptrie,“ reaguje optička Jaroslava Ježková z Přeštic hned na první sluneční brýle, které jsme jí dali k prozkoumání. Byly z vietnamské prodejny v Tylově ulici a stály 90 korun. „Tyhle mají decentrovaný střed skel. Jeden je vlevo dolů a druhý nahoru doprava. Když je budete nosit, oči se budou dívat tímto středem, takže vám půjde každé jinam,“ říká Ježková. V ruce má přitom sluneční brýle za 59 korun od Vietnamců z Klatovské. „Ty také a tyhle také…,“ pokračuje optička.
Jako nejhorší označila dvoje brýle z obchodu Vše za 39. „Jenom tyhle jsou více méně v pohodě, protože mají skla téměř rovná,“ ukazuje na sluneční brýle z Teska za 105 korun.
„Optické vady, například zkreslený pohled, namáhané oči, motání hlavy nebo bolest za očima a hlavy, jsou pro tyto výrobky typické. Skla totiž nejsou broušená, ale sériově se lisují z plastové fólie. Mívají slabou dioptrii nebo jiné optické vady,“ vysvětluje Ježková. Podle ní se vyplatí koupit si kvalitní broušené sluneční brýle s certifikátem o tom, že jsou přezkoušené. U ní v optice se ceny takových brýlí pohybují kolem tisíce korun, pokud jsou značkové, tak stojí i dva tisíce.
Loňské modely kolem 240 korun, za pět set korun letošní a od osmi set s polarizačním filtrem. Takové jsou ceny slunečních brýlí v plzeňské optice Dioptra na Klatovské třídě, kde nám optička Martina Benešová změřila u deseti testovaných brýlí UV filtr. Až na jedny z prodejny Vše za 39 byl stoprocentní.
„Polarizační filtr, který zlepšuje pohled, eliminuje odlesky skel a je dobrý pro řidiče, ale nemají ani jedny,“ podotkla Benešová.
Než jsme brýle na test odnesli, z jedněch od Vietnamců stihl vypadnout šroubek, který držel sklíčko. To se podle obou optiček stává velmi často.
„Cena odpovídá kvalitě, protože tyhle brýle nedrží pohromadě. Lidé sem chodívají, abych jim je opravila. Problém je ale v tom, že tyhle velké šroubky ani nemívám,“ prozradila Benešová.
Stejné zkušenosti má i Ježková, podle které se vyplatí pořídit si kvalitní optiku se zárukou a možností reklamace.
Ježková má podobně špatné zkušenosti jako se slunečními brýlemi i s lacinými dioptrickými, které se prodávají v drogeriích a lékárnách. „Uznávám je jen jako pohotovostní, když si potřebujete přečíst ceny v obchodě a podobně. Ale někteří je nosí stále, a dokonce si myslí, že když je pořídili v lékárně, jsou v pořádku. Ale nejsou! Také mají velké optické vady,“ říká.
„Před lety jsme jich testovali v Plzni na Slovanech dva tisíce. Prošly by jen čtvery,“ upozorňuje Ježková a dodává, že rozdíl mezi uvedenou hodnotou a skutečností může být u takových brýlí až o celou dioptrii. Středy skel navíc nesedí na míru konkrétnímu uživateli.