Páníčkové neváhají sáhnout hlouběji do peněženky a vytáhnout z ní i několik tisícovek jen proto, aby jejich pes či kočka byli „in“. Je libo bahenní zábal s vůní tropického ovoce, drápky v barvách posledních trendů nebo trendy domácí ponožky s protiskluzovou úpravou? Vše pořídíte v plzeňských salonech krásy pro své čtyřnohé miláčky.

V létě se dveře psích salonů netrhnou. „Obzvlášť jakmile stoupnou teploty, tak lidé chodí neustále,“ řekla Deníku Jana Cigánková, majitelka psího salonu v Doudlevecké ulici. „Zákazníci většinou žádají psa ostříhat co nejvíce, ale to příliš nedoporučuji, protože jeho kůže se pak může snadno spálit,“ vysvětluje. V letošní letní sezoně letí hlavně kratší sportovní střihy, které se dají snadno udržovat.

Mezi nejzajímavější požadavky v psích salonech určitě patří lakování drápků. „Není to časté přání, ale když už chce klient psovi drápky nalakovat, tak žádá výraznou barvu, vede červená nebo modrá, možné je drápky o-zdobit nejrůznějšími třpytkami nebo krystalky,“ říká Cigánková.

Ti nejextravagantnější majitelé nenechají svého mazlíčka šlapat po rozpáleném asfaltu, ale nasazují mu speciální psí botičky. Jejich cena se pohybuje přibližně kolem tisíce korun. Levnější jsou domácí ponožky, které nejen že ochrání psa před úrazem na kluzké podlaze, ale také podlahu před rýhami od psích drápků.

„Na doma tyto ponožky velmi doporučuji, sama je pro svého psa doma mám a není s nimi žádný problém, na tlapkách mu nevadí, jak by si mohl někdo myslet,“ říká Cigánková. Psí ponožky s protiskluzovou úpravou pořídíte už za stokorunu, cena těch dražších se pohybuje okolo dvou až tří set korun.

Už teď se milovníci módy v psích salonech zajímají o to, co bude v podzimní a zimní sezoně in. „Chybět by v psím šatníku na podzim rozhodně neměla pláštěnka, doporučuji také kombinézy, díky kterým nebude pejsek po procházce v podzimních plískanicích špinavý,“ říká Cigánková. „Na zimu můžeme pro pejska pořídit přehozy nebo zateplené bundičky, které zajistí, že mu nebude chladno. Někteří psi je dokonce nosit musí, zejména kvůli zdravotním problémům, například se zády,“ vysvětluje.

Pokud chcete dopřát svému čtyřnohému kamarádovi po náročném dni zasloužený relax, nechte se inspirovat psími lázněmi v zahraničí. Podobné procedury jako tam nabízí Eva Durasová v plzeňském psím salonu v Jagellonské ulici. Pejsci si odpočinou ve speciální vaně v bahenním zábalu, zažijí uklidňující masáž a nakonec si nechají zregenerovat srst voňavým balzámem. Některým se prý opečovávání tak líbí, že usnou. „Dokonce i někteří páníčkové říkají, že by si takovou pozornost nechali líbit,“ směje se Durasová.

Zejména v létě může pejska potrápit problém se srstí a kůží. Projeví se svěděním, lupy, vyrážkou nebo vylysalou srstí. „Na začátku všech problémů je nesprávná péče o psí srst,“ vysvětluje Eva Durasová, která v salonu provozuje také dermatologickou poradnu. „Pomoci pejskovi můžeme speciálními zábaly, které jsou čistě na přírodní bázi a obsahují množství vitaminů a kolagenu,“ pokračuje. „Nedávno jsem stříhala pejska, kterému přede dvěma měsíci vypadala srst na zádech a po zábalech mu krásně narostla,“ dodává Durasová.

Lidé nezapomínají ani na další domácí mazlíčky. Kočky, ale i morčata nebo králíci jsou také častými klienty ve speciálních salonech. „Kupodivu se morče stříhá lépe než kočka, protože ty na sebe mnohdy nechtějí nechat sáhnout,“ říká Cigánková. „Někdy přijdou zákazníci i se zakrslým králíčkem. Nejčastěji jim chtějí nechat ostříhat srst a zkrátit drápky,“ dodává Durasová.

Martina Němcová