Ještě minulý rok lékaři mohli rodičům malých pacientů nabídnout dvě varianty hexavakcíny. Obě chrání dítě před šesti závažnými chorobami. Od letošního ledna už doktoři nemají na vybranou a musí očkovat pouze jednou látkou Hexacimou. Někteří oslovení odborníci změnu kritizují.

Novinka s sebou přináší změnu očkovacího kalendáře. Namísto čtyř dávek kojenci dostanou pouze tři. Proti uvedenému se však vymezuje například domažlická pediatrička Jana Schejbalová, jež se o problematiku dlouhodobě zajímá. „Léta jezdím na kongresy, kde nás neustále přesvědčují, že schéma 3+1 je jednoznačně lepší. Z výzkumů vyplývá, že odolnost jedinců je v tomto případě lepší. Rázem je všechno jinak,“ zdůraznila. Děti jsou podle ní vystaveny zbytečnému riziku. Ve své praxi viděla, že povinně zavedená vakcína Hexacima má více nežádoucích účinků. „Rodiče jsou z toho nemile překvapeni,“ doplnila.

Její klatovské kolegyni Ireně Bijedičové vadí především chaos, jenž kolem záležitosti panuje. Lékaři totiž obdrželi jiné informace v prosinci, odlišné v lednu. „Nepřipadá mi normální, abychom zpětně dostali přikázáno očkovat pouze jedinou látkou. Jeví se mi to jako politické rozhodnutí nebo prosazení zájmu jedné farmaceutické firmy,“ domnívá se odbornice.

Dřívější vakcína Infanrix Hexa, která byla ještě donedávna druhou možnou variantou, se teď používá pouze u nedonošených dětí nebo kojenců, kteří už dávku dříve dostali. Právě tato látka však v některých místech Plzeňského kraje chyběla. Nedostatek potvrdila Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

„Už před Vánoci jsme dostávali zprávy, že vakcína Infanrix Hexa zřejmě nebude stačit. Proto jsme vyvolali akutní jednání a snažili se vše řešit. Distributor se dostatečně nezásobil, takže komplikace přece jen nastaly,“ popsala.

Do nesnází se kvůli tomu dostala pediatrička působící v Nepomuku Hana Bártíková. „Látka zkrátka nebyla dostupná. Výpadek byl asi čtrnáctidenní. Předpokládám, že tento týden už vše poběží zase jako obvykle. Jsem ráda, že rodiče se k situaci dobře postavili,“ uvedla. Šebková dodala, že v ostatních případech už lékaři problémy naštěstí nezažívají.

Shodně se vyjádřil předseda představenstva distributorské společnosti Avenier Petr Foukal. „V tomto okamžiku jsou všechny objednávky, které učinili lékaři z Plzeňského kraje, zavezeny. Jedinou výjimkou je jedna lékařka, které bude očkovací látka dnes dodána,“ konstatoval.

Jako omezující hodnotí novinku kralovický pediatr Ctirad Kozderka. Dřívější dvě varianty hexavakcíny měly podle něj jednoznačnou výhodu: nedostatek jedné látky se mohl nahradit druhou.

Oproti tomu změnu vítá plzeňská doktorka Jana Rozsypalová, a to především kvůli snížení počtu očkování: „Rodiče jsou spokojení, protože jim ubyla jedna dávka.“