Do programu stezky Industry Open se každoročně zapojuje takřka dvacítka míst v Plzni a regionu. Mezi dlouhodobé partnery patří Plzeňský Prazdroj i Bohemia Sekt, které zvou na pravidelné prohlídky i netradiční trasy.

„Své dveře otevírají městské firmy. Pravidelné komentované prohlídky úpravny vody na Homolce a čistírny odpadních vod pořádá plzeňská vodárna. V průběhu celého roku se konají také exkurze ve spalovně odpadu ZEVO Plzeň v Chotíkově. Do programu Industry Open se letos zapojují také Plzeňské městské dopravní podniky, které pro letošní rok připravily prohlídky malé vodní elektrárny a měnírny na Denisově nábřeží,“ vysvětluje náměstkyně primátora Lucie Kantorová.

První z prohlídek budovy dopravních podniků se uskuteční už v sobotu 20. května, kdy se v programu Industry Open nabízí také Den otevřených dveří v Českém rozhlasu. Na neděli je pak plánovaná komentovaná procházka po technických památkách v Doudlevcích s prohlídkou Škody Electric, na Rokycansku se v sobotu koná Hamernický den v Dobřívě, o víkendu se otevře také Muzeum dopravy ve Strašicích.

Největším lákadlem v letošní sezoně ale bude třetí pilíř plzeňského nápojového průmyslu, likérka Stock v Plzni – Božkově. Návštěvníkům straším 18 let se v programu akcí stezky Industry Open otevře vůbec poprvé. „Na prohlídce uvidí stáčecí linku na lahve i plechovky i dřevěné kádě, ve kterých probíhá staření Fernetu i tuzemáku Božkov Original,“ doplňuje Alena Fialová, manažerka projektu Industry Open z organizace Plzeň – TURISMUS.

I letos budou mít zájemci možnost vyrazit na výlet historickým autobusem po stopách těžby kaolinu s návštěvou hlubinného kaolinového dolu v Nevřeni. Na výletě po stopách těžby uhlí zase objeví pozůstatky po těžbě na Nýřansku a prohlédnou si Hornické muzeum ve Zbůchu. Na letní prázdniny se chystá také výlet do Domažlic, kde je nově k vidění nedávno otevřený bývalý důl na slídu a zrekonstruovaná budova bývalé sladovny pivovaru, která dnes slouží jako kulturní centrum.

Inspiraci na výlety za technickými památkami i kalendář akcí najdou zájemci na webu www.industryopen.cz. Vstupenky na akce je možné zakoupit také v Turistických informačních centrech Visit Plzeň na náměstí Republiky a u hlavního nádraží. Zde bude od 20. května také možné si zdarma vyzvednout aktualizované vydání tištěného Průvodce Industry Open plné nových tipů na výlety za technickými památkami a zajímavostmi nejen v Plzni, ale v celém Plzeňském kraji.