Wilsonovu mostu v centru Plzně se zase natolik vlní dlažba, že se na celé letní prázniny uzavře a bude se opravovat. V červenci a v srpnu přes něj nebudou smět jezdit žádná auta kromě veřejné dopravy. Most bude smět používat jen kyvadlově v jednom jízdním pruhu.

Omezení tím ale nekončí. Individuální doprava nebude smět na most přes Radbuzu až do konce roku 2018 ve směru do centra města, aby nebrzdila trolejbusy, které nabírají už teď na Americké velké zpoždění. Proč až do konce roku, když opravy mostu mají skončit s letními prázdninami?

Přidá se totiž omezení v Šumavské ulici, kde začala stavba autobusového terminálu a přispěje také finiš stavby železničních mostů v Milukášské ulici u Hlavního vlakového nádraží. Kombinace všech staveb v souběžném čase může způsobit velké dopravní komplikace, a proto je zájem o minimální zdržování veřejné dopravy.

S omezeními v Šumavské ulici musí řidiči počítat už od konce března. Začne se stavět opěrná zeď nového autobusového terminálu společně s výkopy pro inženýrské sítě a úpravy komunikace a chodníků.

Proto budou zrušeny autobusové zastávky Hlavní nádraží ve směru na Doubravku, kde zastavují autobusy linkové regionální dopravy, a zruší se autobusová zastávka Wenzigova ve směru do centra se stáními pro mezinárodní autobusy. Jízdní pás v Šumavské ulici se zúží na jediný jízdní pruh pro oba směry.

Plzeňská hromadná doprava přestane používat zastávky před bývalým Teskem na Americké třídě, ale vozy začnou zastavovat jen v sousedních zastávkách Hlavní nádraží a v provizorní Pařížské. Tyto zastávky budou typu zátka, takže v jízdních pruzích a bez možnosti předjíždění.

Šumavská ulice bude také pro individuální dopravu obousměrně v úseku mezi ulicemi Vocelova (od soudu) a Wenzigova uzavřena. Bude jí projíždět jen městská doprava.

Omezení na Wilsonově mostu není od jeho generální rekonstrukce v roce 2014 výjimečné. Vyježděné koleje se tam objevily už dříve. „Stavba je v pětileté záruce a k důvodům se vyjádří soudní znalec,“ poznamenal šéf odboru investic magistrátu Pavel Grisník.

Dopravní stavbyStavba mostů v Mikulášské ulici: zprovoznění pro automobilovou dopravu se předpokládá k 31. 8. 2018
Stavba autobusového terminálu Šumavská: omezení od konce března 2018 do prosince 2018
Oprava Wilsonova mostu: červenec a srpen 2018: vyloučení automobilové dopravy ve směru do centra - do 31. 12. 2018