Armáda chce letiště dál využívat jako záložní, zároveň ale garantuje, že nebude sloužit jako základna pro letouny F-35. Sloužit může například pro příležitostné zásobovací lety. „Jedním naším úkolem v rámci Aliance je poskytovat podporu hostitelskou zemí. Líně jsou unikátní svou kapacitou, geograficky, blízkostí nemocnice, infrastrukturou a zároveň vzdáleností od místní aglomerace. Myslíme to vážně, je to strategicky důležité,“ zdůraznil náčelník generálního štábu Karel Řehka. V Líních by tak měl vzniknout prostor, kde bude ČR schopna poskytnout zázemí na cestě pro projíždějící spojenecké jednotky nebo pro skladování zásob.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Letecká záchranná služba, kterou v Líních zajišťuje armáda vrtulníky Sokol, by v Líních měla zůstat zatím minimálně do roku 2028. „Další postup bude na Ministerstvu zdravotnictví. Předpokládáme, že jako vojáci nebudeme dál létat, ale budeme schopni poskytnout prostory a také zdravotnický personál. Dál chceme také pokračovat ve výcvikovém zdravotnickém centru,“ nastínil budoucnost letecké záchranky v Líních generál Miroslav Feix, ředitel sekce rozvoje schopností ministerstva obrany.

Podle Feixe bude nutné zpracovat realizační studii, zmapovat, v jakém stavu jsou aktuálně budovy, nebo narovnat majetkové poměry. Rozvoj letiště by měl přinést i novou nabídku práce pro místní obyvatele a podnikatelské příležitosti.

Starostové pěti klíčových obcí v okolí letiště se shodli, že klíčové pro spolupráci je dokončení zásad územního rozvoje kraje, které ve své poslední verzi počítaly se vznikem průmyslového areálu. Stejný krok je důležitý i pro ministerstvo obrany kvůli plánování dalších aktivit v regionu.

O tom, jestli budou na letišti dál fungovat i civilní letci tak, jak je tomu teď, se bude jednat. „O dalším působení aeroklubu jsme ochotni se dál bavit. Nechceme slibovat, ale rozhodně jsme otevřeni diskusi,“ komentoval situaci Řehka. Podle starosty Dobřan Martina Sobotky ale setrvání aeroklubu moc pravděpodobné není. „Je pravděpodobné, že tam v budoucnu nezůstane. Kvůli bezpečnosti zde zřejmě bude zakázaný pohyb civilních osob,“ řekl serveru novinky.cz. Při jednání navíc náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec uvedl, že letiště by v budoucnu mělo sloužit výhradně armádě.

Letiště Líně, letecký snímek
Armáda má jasno. Letiště v Líních si chce nechat celé, průmysl tam nebude

Středeční schůzka byla prvním takovým jednáním od rozhodnutí Volkswagenu, že v Líních nebude stavět svoji tzv. gigafactory, a po nedávné schůzce s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem. „Považuji za užitečné, že se tady potkáváme, abyste měli informace od relevantních lidí a abyste s řečenými informacemi mohli dál aktivně pracovat, a společně jsme tak mohli předejít případným dezinformacím,“ shrnul význam setkání Blažkovec.

Letiště v Líních bylo původně jedním z areálů, o nichž uvažoval Volkswagen jako o místě pro výstavbu tzv. gigafactory na výrobu baterií do elektromobilů. Od začátku listopadu je však jasné, že ta v Líních po rozhodnutí automobilky nebude. Armáda, která s uvolněním areálu souhlasila jen za podmínky, že tam bude stavět právě Volkswagen, poté deklarovala, že si chce letiště ponechat.