Ta už po dřívějším prohlášení investora, společnosti Volkswagen, že není v současné ekonomické situaci schopen rozhodnout o tom, zda bude realizovat svoji investici do stavby tzv. gigafactory ve střední Evropě, informovala, že si letiště chce ponechat. Vzdala by se ho jen v případě výstavby továrny.

„Česká republika dlouhodobě trpí nedostatkem ploch vhodných k výstavbě strategických investičních projektů. Letiště Líně tento potenciál mělo, proto jsme udělali maximum, abychom lokalitu připravili k realizaci projektu gigafactory. Potenciální investor sice naši snahu ocenil, nebyl však připravený rozhodnout, zda je možné takto rozsáhlou investici učinit v blízké době. Od projektu jsme proto upustili a vláda potvrdila, že letiště v Líních převezme Armáda České republiky,“ vysvětlil ve středu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Letiště v Líních. Ilustrační foto.
Soud rozhodl. Firma, která má v pronájmu letiště v Líních, musí areál vyklidit

Další postup v lokalitě bývalého vojenského letiště Plzeň-Líně tedy nyní určí Ministerstvo obrany, v jehož majetku areál zůstane. Armáda ho chce využívat jako logistické centrum se skladovými prostory pro potřebu jak armády, tak aliančních jednotek. V plánu je také vybudovat na místě zázemí praporu Aktivní zálohy.

Už koncem března tohoto roku rozhodl ve prospěch armády Krajský soud v Plzni vleklý spor mezi Ministerstvem obrany a dosavadním nájemcem, firmou PlaneStation. Ta musí do dvou měsíců areál vyklidit. O verdiktu soudu tehdy informoval server Novinky.cz. Společnost PlaneStation měla letiště v pronájmu na 50 let, nájem však přestala v roce 2010 platit. Firma se hájila tím, že ji ministerstvo uvedlo v omyl v otázce technických parametrů letiště, které firma nemohla využívat naplno. Například na něm nemohla kvůli kratší přistávací dráze, než armáda slibovala, být provozována velká dopravní letadla. Přestože se chtějí zástupci nájemce proti rozhodnutí soudu bránit, musejí letiště vyklidit do dvou měsíců od chvíle od obdržení verdiktu v písemné podobě. Změnit by to mohla už jen žádost o odložení vykonatelnosti uvedeného rozhodnutí.

„Návrat vojáků na letiště bude pro místní obyvatele výhodný. Znamená vznik nových pracovních míst pro civilní zaměstnance i podnikatelské příležitosti. Budeme rádi, pokud to také motivuje občany z okolí vstoupit do armády,“ říká ministryně obrany Jana Černochová s tím, že nadále se počítá s provozem letecké záchranné služby, a to až do roku 2028.

„S provozem záchranné služby po tomto datu by armáda ráda pokračovala, ale pouze v alternativní podobě. Tzn., že by poskytla pro další provoz služby personál a zázemí. Vše ale bude předmětem dalších jednání,“ dodává ministryně obrany.

Z přijatého usnesení také vyplývá, že otázky spojené s Dohodou o zmenšení průmyslové zóny zůstanou na dalším rozhodnutí Ministerstva obrany. Bude tak namísto Ministerstva průmyslu a obchodu žadatelem o změnu Územně plánovací dokumentace, která byla rozpracována v rámci přípravy projektu gigafactory. Do 30. června 2024 má za úkol předložit plán k obnovení vojenského areálu v lokalitě Plzeň-Líně, určí také potřeby zabezpečení dopravní a energetické infrastruktury a jejich dopadů na okolní obce s přihlédnutím k výsledkům dosavadních vyjednávání s obcemi, a prověří využitelnost stávajících dohod mezi Českou republikou, obcemi a Plzeňským krajem.