Za symbolických 28 korun nebo zdarma budou návštěvníkům nabídnuty i další kulturní a sportovní aktivity. Vše vyvrcholí lampionovým Průvodem světel a ohňostrojem na náměstí Republiky. Ten bude letos takzvaně tichý neboli se sníženou hladinou zvuku. Světelné efekty doplní hudba.

„Pestrou nabídku nově doplňují prohlídky moderního technologického parku TechTower, reprezentační prostory Plzeňského Prazdroje, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU nebo reaktorové haly Škody Jaderné strojírenství,“ říká Jana Komišová z oddělení marketingu plzeňského magistrátu.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Lidé si mohou také projít stezku Šumné Bory aneb Od Semlerových k věznici.

„Na komentovanou prohlídku radnice nebo Měšťanské besedy se běžně nedostanete. Také Loosovy interiéry v Domě Huga Semlera na Klatovské 19 a apartmánu Richarda Hirsche v Plachého 6 jsou přístupné pouze několikrát ročně,“ doplňuje Zuzana Koubková, ředitelka Plzeň Turismus.

Přírodovědci ze Západočeského muzea v Plzni zkoumají hnízdo sršní asijských.
Přírodovědci otevřeli hnízdo sršní asijských. Podívejte se, jak vypadá

U příležitosti oslav 105. výročí vzniku samostatného Československa udělí město Plzeň také významná ocenění. Získají jej tenistka Barbora Strýcová, ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora, pedagožka Alena Tupá a sbormistryně Hana Friedrichová.

Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici na webových stránkách www.plzen28rijen.eu. Rezervaci a prodej vstupenek s omezením počtu maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo umožňují portál www.plzenskavstupenka.cz a Turistická informační centra Visit Plzeň vedle radnice a na Palubě Hamburk.