Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bomba ohrozila střed Plzně

PLZEŇ - Evakuaci stovek lidí a dopravní zácpy na Rokycanské třídě měl na svědomí nález letecké bomby z druhé světové války o váze zhruba 225 kilogramů. Pětisetlibrovou pumu ze země v úterý po desáté hodině dopolední vytáhl a částečně narušil bagrista na staveništi hotelu Angelo v Nádražní ulici naproti pivovaru (u Hamburku).

10.7.2007
SDÍLEJ:

Převoz pumy...Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Policie uzavřela prostor až do vzdálenosti 200 metrů od místa nálezu. Kvůli hrozícímu nebezpečí výbuchu museli být evakuováni lidé například z městského a okresního soudu, státního zastupitelství, Správy Západočeského kraje PČR i části pivovaru. Podle člena justiční stráže bylo z budovy soudu bez komplikací evakuováno skoro 200 osob. Pivovar opustila asi stovka lidí. „Nejdřív jsem si myslela, že je to sranda, ale když přišel policajt, že musíme všeho nechat a odejít, začala jsem mít dost nepříjemný pocit, možná i strach,“ svěřila se jedna ze zaměstnankyň pivovaru.

Na místě byli podle policejního mluvčího Jaroslava Ibeheje téměř všichni volní plzeňští policisté. Připravena byla i záchranná služba a zasahovali zde hasiči ze stanic Košutka a Slovany.

Bombu pyrotechnici deaktivovali a hasiči ji naložili na nákladní automobil s bílým pískem za pomoci autojeřábu. Poté ji převezli do vojenského prostoru Jince v Brdech, kde ji před 16. hodinou zlikvidovali. „Bomba se ukládá na náklaďák do lože vytvořeného z písku, aby se zabránilo jejímu pohybu při převozu. Největší riziko výbuchu hrozí právě při manipulaci,“ řekl šéf plzeňských hasičů Michal Novák.

Zhruba tříhodinové uzavření hlavního průtahu U Prazdroje zkomplikovalo dopravu. Ulice v okolí byly zacpané a tvořily se na nich několikakilometrové kolony.

V době nakládání bomby policie uzavřela i ulici Sirkovou ve směru ze Slovan a na hodinu byl částečně přerušen i provoz městské hromadné dopravy. „Od jedenácti hodin byly linky 10, 28 a 39 odkloněny přes Americkou třídu. Provoz tramvají číslo 1 a 2 byl rozdělen. Otáčely se u Zvonu a ve směru na Slovany a Světovar jezdily náhradní autobusy. Před 13. hodinou byl provoz opět obnoven,“ uvedl mluvčí plzeňských dopravních podniků David Hrdina.

Z výbuchu bomby většina Plzeňanů strach neměla. „Když to nebouchlo doteď, tak už to nevybouchne,“ říkali lidé, kteří přihlíželi za páskou.

Místo nálezu (křížek) a evakuované budovy (černě)

Policejní páska lidi zaskočila

Kvůli bombě z druhé světové války, která se včera našla na staveništi hotelu Angelo naproti pivovaru v Nádražní ulici, byli evakuováni lidé z okolních budov a policisté před jedenáctou hodinou natáhli kolem ohroženého území pásku se zákazem vstupu.

Nic netušící kolemjdoucí se ptali, co se děje a kudy mají jít. Těsně za páskou byla i lékárna, v jejímž vchodu stály lékárnice. Na otázku, zdali by neměly být také evakuovány, kývly hlavou směrem k nejbižšímu policistovi. „Prý jak rozhodne velitel zásahu. Hlavně prý nesmíme propadat panice,“ říkaly.

Horší situace nastala, když policie těsně před nakládáním bomby do auta s pískem zakázané pásmo rozšířila i o podchod na křižovatce Sirkové a Americké ulice. „Jak se máme dostat na druhou stranu?“ Kroutili lidé hlavou.

Radu hledal i německý turista. Ptal se, kudy se dostane do pivovaru na prohlídku. Vysvětlovali jsme mu, že teď asi nijak, že bude muset asi hodinu počkat.

„Chtěla jsem jít do Teska, ale koukám, že není kudy. Ale když už jí odvážejí, tak to už nebude dlouho trvat, tak to už počkám, až otevřou podchod, než abych tady přebíhala silnici,“ reagovala na situaci jedna z kolemjdoucích.

Ani řidiči nebyli z nálezu bomby nadšeni. „Jel jsem z Doubravky do centra. Bylo neskutečně ucpané a trvalo to věčnost. Policie odkláněla dopravu přes most Milénia směrem na Slovany a Koterov,“ sdělil Karel Ovesný.

„Doprava ochromená byla, ale nebyl to kolaps,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Souhrn zásahu

11:00 Policie uzavřela ohrožený prostor a začala kontrolovat, zdali jsou všechny osoby evakuovány
11:45 Hasiči jedou s nákladním vozem pro bílý písek do Jateční ulice
12:00 Policie uzavírá ještě podchod a Sirkovu ulici ve směru ze Slovan. Zastaveny jsou i tramvajové linky
12:40 Puma je hasičským jeřábem nakládána na vůz s pískem
12:50 Hasiči s bombou pomalu vyjíždějí na cestu do vojenského prostoru Jince v Brdech
13:00 Obnoven provoz v okolí nálezu
15:50 Bomba bezpečně zlikvidována v Jincích

Nález bomby není v Plzni vzácností

Letecká puma, kterou včera našli na staveništi hotelu u Hamburku dělníci, není zdaleka jediná, která čeká v zemi v centru Plzně na své objevitele. Myslí si to publicista materiálů o leteckém bombardovánín Plzně Karel Foud.

„Jen při bombardování Plzně 25. dubna 1945 shodily americké bombardéry B17 přes 700 tun bomb,“ uvedl historik s tím, že se nejednalo o jediné bombardování a je známo, že zdaleka ne všechny bomby po dopadu vybuchly.

Plzeň zažila hned několik náletů. Cílem Američanů a Britů byla především Škodovka, letiště na Borech a seřazovací nádraží, na Doubravce a v Koterově. Právě v těchto lokalitách je nález bomb nejpravděpodobnější. Mohou být ale i jinde. Ne vždy se letci trefili přímo nebo měli správnou navigaci. „Je známo, že v dubnu 1943 Britové zaměnili Škodovy závody za léčebnu v Dobřanech. Tam se ještě dlouho po válce nacházely nevybuchlé zápalné bomby,“ říká Foud.

Podle něj byly 500librové bomby (cca 226 kg) nejčastějším arzenálem spojeneckých bombardérů. Druhé nejčastější bomby byly právě zápalné pumy, kterými si letci v noci osvětlovali cíle pod sebou, aby je lépe identifikovali.

Jako první se pokusili bombardovat Škodovku Britové v roce 1942. Dva nálety nebyly příliš úspěšné. Další se opakovaly o dva roky později. Ty největší ale přišly až v závěru války. Vůbec nejtragičtější byl noční nálet z 16. na 17. dubna 1945, který zasáhl okolí Jateční ulice. Zemřely desítky Plzeňanů.

Lidé ale umírali i po válce. „Američané používali i bomby s časovým spínačem. Ty dopadaly hodně na pivovar a neexplodovaly. Hodně jich vybuchlo v létě 1945, když je pracovníci pivovaru objevili při likvidaci válečných škod,“ dodal publicista.

Spojenci bombardovali Škodovku, protože se v ní vyráběly zbraně pro fašistické Německo. Nádraží se stala cíli ke konci války, aby Němci nemohli přesouvat vojáky a zbraně z východní na západní frontu.

Podle policistů se jednalo o první válečnou nevybuchlou bombu nalezenou v tomto roce.

Poslední nálezy pum v Plzni

23. dubna 2001 – stavební dělníci našli 500librovou bombu v Jateční ulici. Byla metr pod zemí. Pyrotechnici ji vyzvedli pomocí jeřábu a odpálili ve vojenském prostoru Jince v Brdech
16. prosince 2006 – bagrista našel při výkopových pracích 500librovou pumu v Lobzích vedle koryta řeky Úslavy. Policie ji zlikvidovala v Jincích
Jiří Kokoška
10.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Praktici zavřeli.

Praktici dnes zavřeli

Hráči Viktorie na letišti. Ilustrační foto.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Plzeň - Nesplacený dluh za jízdu se vyšplhal na 80 tisíc korun.

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení