Středně velký dravec útočí zezadu, nejčastěji se pařáty odrazí od hlavy běžce. „Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec,“ komentuje útoky Makoň.

Podle všeho jde o káni lesní. „Po loňských útocích jsme řešili případ s biology, sokolníky i kolegy ornitology a všichni jsme došli k závěru, že se jedná o dravce odchovaného v zajetí, následně sokolník Jan Brož potvrdil, že káni lesní. Dravec fixovaný na lidi se pak v době toku snaží s nimi navázat partnerský vztah,“ pokračuje ornitolog.

Může se ale jednat i o ochranu teritoria a vyhánění vetřelce. V tomto případě si dravec chybně myslí, že buď on je člověk, nebo člověk káně. „Ať už je za útoky cokoliv, tak se v žádném případě nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk. Proto také neútočí na každého a své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění,“ vysvětluje Makoň.

Období toku by mělo končit v průběhu června. „Intenzita útoků bude opět záležet na počasí. Za slunného počasí jsou častější, za horšího počasí se tolik neopakují. Nejsilnější z tohoto hlediska bude asi květen,“ rozebírá situaci s tím, že běžcům doporučuje vybrat jinou trasu, nebo běhat alespoň s pokrývkou hlavy.

Poprvé se útoky dravce objevily předloni. „Lidé jeho výpady brali s humorem a rezervou. My jsme o jeho výskytu informovali loni v květnu a poté se nám ozvalo přes třicet dalších sportovců,“ dodává Makoň.