O mimořádném štěstí může mluvit dvaasedmdesátiletý pilot, který se v neděli zřítil na letišti v Plešnicích na severním Plzeňsku. Muž bude totiž podle diagnózy lékařů v pořádku velmi brzy. Hrozivě vypadající nehodu přežil bez těžkých zranění. „Při pádu utržil jen lehká zranění. Za jeden dva dny ho propustíme domů,“ informovala Deník mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

Příčinu havárie teď šetří Inspekce letecké amatérské asociace. „Letoun Himax, s nímž se pilot zřítil, je amatérská stavebnice – lidé si letadlo prakticky udělají doma. Letové vlastnosti má ale jako klasický ultralight, jenom je ještě o něco lehčí a citlivější například na poryvy větru. Navečer, kdy pilot startoval, ale vítr nebyl,“ řekl vrchní inspektor Karel Mařík.

Letoun se zřítil těsně po startu. Pilotův život zachránilo prý hlavně to, že letadlo z 30 metrů dopadlo na levé křídlo, které náraz zmírnilo. Mužův vyšší věk nehrál zřejmě roli. „Projdete–li potřebnou lékařskou prohlídkou, můžete létat prakticky v každém věku,“ konstatoval inspektor.

Letecké nehody jsou podle něho asi z 90 procent způsobeny selháním lidského faktoru. „O technické závady jde pouze v několika případech. Předpokládám ale, že kdyby pilot takového letounu viděl, že podmínky pro let nejsou příznivé, ani by nevzlétl,“ pokračoval Mařík s tím, že inspektoři v současné době čekají na pilotovo propuštění z nemocnice. „Pak ho budeme vyslýchat kvůli podrobnostem,“ uvedl.

Na Plzeňsku to byla v tomto měsíci už druhá letecká nehoda. Při té první před dvěma týdny zemřeli letecký nadšenec Ladislav Schumichrast a místopředseda plzeňského okresního soudu Josef Jelínek. S ultralehkým letounem se zřítili u Nové Vsi na Nepomucku a uhořeli.