Podle předsedy Aeroklubu Letkov Oldřicha Havlíčka se jednalo o soukromé letadlo, které špatně přistálo a poté zcela shořelo. Kolizi přímo na místě šetřila Inspekce letecké amatérské asociace. „Příčinou byla podle všeho chyba pilota. Ultralight tovární značky Cora Alegro klesal a chystal na přistání, ovšem po nezdařeném manévru se pilot rozhodl udělat okolo letiště ještě jeden okruh a přistát znovu. Sotva ale začal stoupat, letoun se zřítil kvůli příliš nízké rychlosti,“ upřesnil vrchní inspektor Karel Mařík.

Pilota teď prý nejspíše čeká lékařská prohlídka a následovat bude přezkoušení. „Jde o zcela běžný postup, který absolvují všichni piloti, civilní i armádní, kteří nehodu zaviní,“ pokračoval Mařík.

Letkovská havárie je už v pořádí třetí nehodou ultralehkého letadla na severním a jižním Plzeňsku za pouhé dva měsíce. První z nich byla tragická kolize Zenairu u Nové Vsi u Nepomuka, při níž uhořeli plzeňský podnikatel Ladislav Schumichrast a místopředseda Okresního soudu Plzeň–město Josef Jelínek. Příčina se stále vyšetřuje.

Dva týdny nato se podobně jako v Letkově při přistání zřítilo letadlo Himax na letiště v severoplzeňských Plešnicích. Pilot tehdy vyvázl bez vážnějších zranění, jako příčinu nehody označili inspektoři jeho selhání. Plešnický případ s letkovskou havárií spojuje také pokročilejší věk 72letého pilota. To, že by byli starší lidé v kokpitech letadel nebezpečnější, ale Mařík nepřipouští. „Pokud má ten člověk hodně nalétáno a je zkušený, není v tom problém. Je to jako v autě – penzista může být stejně nebezpečný jako mladý kluk,“ dodal inspektor.