„Posilujeme lesní stráže, které mohou za krádež stromku na místě udělit pokutu až patnáct tisíc korun," upozornil výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický.

K řadě opatření, která se v lesích před Vánoci chystají, patři i prostřih korun stromků. Účinný je také chemický postřik. „Stromkům neublíží, ale zloděje odradí silným zápachem," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Podle ní přesto nejde stoprocentně zabránit krádežím.

Policie nemá za loňský rok ani za letošní listopad nahlášené krádeže stromků. „Protože většinou spadají do roviny přestupků. Krádeže se dějí, ale jde o malé stromky a škody nepřesáhnou pět tisíc korun," informoval policejní mluvčí Jan Koželuh.

Pokud škody nepřesáhnou pět tisíc korun, je podle Koželuha možné, že to vlastníci policii neoznámí, protože tím nechtějí ztrácet čas .
K Vánocům patří také jmelí. Podle lesního zákona je jeho sběr v lese zakázán. Vlastník lesa ale může udělit výjimku. „Ročně jich vystavujeme několik s podmínkou, že lidé nepoškodí strom a mají příslušná osvědčení,"řekl Lidický.

Při nelegálním trhání jmelí může lesní stráž trhače jmelí pokutovat až dvěma tisíci korun a ve správním řízení až pěti tisíci Kč. Není vyloučena ani náhrada škody.

Obchod s vánočními stromky patří k velmi okrajovým záležitostem Lesů ČR. Kavkazské jedle, o které je v posledních letech největší zájem, v českých lesích nerostou. „Prodáváme stromky z prořezávek. S vánočními stromy od prodejců u obchodních center se ale nemůžeme a ani nechceme srovnávat cenou ani jakostí," dodal Lidický.