Rychlý průběh jara, nedostatek květů k opylování a následné přívalové deště. To je začátek důležité fáze roku pro včelaře. „Na vině je především proměnlivé, spíše chladné a deštivé počasí, které včelám ani rostlinám vůbec neprospívá,“ řekl Deníku včelař Jan Stupka z Bdeněvsi.
Podle jeho slov je v letošním roce po prvním medování produkce světlého květového medu, který včelaři připravují z nektaru rostlin a ovocných stromů, průměrná. O tmavý lesní med ale bude podle všeho nouze. „Zatímco květového medu bude dostatek, na sběr lesní medovice měly včely u nás letos pouhé čtyři dny, což je velmi málo,“ vysvětluje Stupka.
Stejnou zkušenost má i další včelař Jaroslav Sedláček z Příchovic. „S lesním medem to je letos skutečná bída,“ potvrzuje. Cenu medu však zatím včelaři zvyšovat nehodlají. Výkupní cena se přitom už delší dobu drží na hranici výrobních nákladů. „Dlouhodobě se ceny za kilogram medu pohybují kolem sto až sto dvaceti korun,“ dodává Sedláček, který se stará o více než tři sta včelstev.
Někteří z včelařů také stále ještě využívají služeb výrobců medoviny. Ani oni však za poslední roky nemají důvod radovat se, výkupní cena medu a následná cena za proceduru je totiž tak vysoká, že se výroba medoviny stává nevýdělečnou až ztrátovou. „Jestli to takhle půjde dál, nejspíš s tím skončíme,“ říká Miloslav Olexa, jednatel firmy ze Starého Plzence, která medovinu vyrábí už od roku 1990. Ještě v minulých letech přitom vyráběli až tisíc litrů medoviny za rok.
Prodejci výrobků z medu musí surovinu vykupovat ze vzdálenějších oblastí, a proto i zvyšovat ceny. V současné době se navýšení pohybuje kolem deseti procent. „Ceny stoupají postupně už delší dobu, prognóza do budoucna je dokonce taková, že kilogram medu by mohl stát až sto šedesát korun,“ řekla Deníku Eliška Soukupová z Plzně, která prodává včelařské potřeby a produkty.