Mnohasetmilionové investice do ochotnické budovy, tribun či kolejí jsou sice pro Plzeň viditelnější, podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého ale drží pomyslný primát modernizace vodárenské Homolky.

„Pro mě je to opravdu priorita splňující základní potřeby občanů. Město musí zmodernizovat úpravnu v nejbližších letech, přitom je to obrovská investice. V rozsahu 1,2 miliardy korun,“ říká strážce městské pokladny. To je opravdu pořádný zásek, vždyť město má roční rozpočet ve výši pěti miliard korun.

O Plzni se vždy říkalo, že má kvalitní vodu, podle nových měřítek to ale už nemusí být pravda. „Normy Evropské unie mají zvýšené nároky, zmiňují látky, které se dřív neřešily. A hygiena nyní vydá nejspíš Plzni výjimku na tři roky,“ upozorňuje Zrzavecký.

Právě modernizace úpravny na Homolce má všechny disproporce odstranit. Díky ní se ve vodě zjistí a následně odstraní například antibiotika, pesticidy nebo hormony.

Projekt už je připravený ve fázi územního rozhodnutí, město na něj ale musí najít peníze. Proto by chtěla radnice využít evropské dotace. „Při splnění podmínek bychom mohli získat kolem 70 procent z celkové částky,“ slibuje si Zrzavecký. To by znamenalo kolem 840 milionů korun. „Neumím si představit, že bychom celou sumu zaplatili z městské pokladny,“ přiznal.

Plzeň může obří dotaci získat díky tomu, že již nyní na doporučení Evropské komise podniká kroky, které mají zajistit samofinancovatelnost celého systému do roku 2015. V praxi to znamená, že město zdražuje nájem provozovateli vodárny a ten si zvýšené náklady vybere s posvěcením radnice na zvednutém vodném a stočném.

Naposledy se úpravna vody výrazně modernizovala v letech 1987 až 1996.

Úpravna vody

- Modernizace: 1,2 mld. Kč
- Případná dotace z Evropské unie (odhad): 70%, tj. 840 mil. Kč