To je nadstandard, který už dorazil i do plzeňské fakultní nemocnice a krajských nemocnic v regionu. Pacient si může vybrat kvalitnější materiál, zároveň si za něj musí ale zaplatit.

Fixace zlomené dětské ruky při použití dvou roliček pěticentimetrového barevného polymeru tak vyjde rodiče v plzeňské fakultní nemocnici na 257 korun. Jedna rolička totiž ve fakultce stojí 202 korun, pojišťovny proplácí za standardní materiál jen 147 korun. Zlomenina u dospělého se pochopitelně prodraží. Vyžaduje deseticentimetrový polymer a nejspíš hned tři roličky materiálu. V takovém případě vyjde lepší sádra už na 561 korun (3x236-147). Klatovská nemocnice ve stejném případě nabízí trochu nižší cenu za stejný materiál – 160 korun za pěticentimetrový polymer, za deseticentimetrovou roličku obvazu pak 211 korun.

Za očkování proti sezonní chřipce bude chtít fakultní nemocnice po pacientovi 70 korun, za očkování proti pneumokokovi 240 korun.

Nadstandardy jsou zatím připraveny na sádry, očkování a nitrooční čočky, šéfka fakultní nemocnice Jaroslava Kunová by ale ráda možnost příplatků za lepší materiály rozšířila i pro další úkony. „Ráda bych je zavedla, pojišťovny nás budou nejspíš tlačit do levnějších materiálů, které budou propláceny. I proto bych chtěla, aby měl každý pacient možnost si vybrat třeba i kvalitnější endoprotézu,“ uvádí Jaroslava Kunová. Fakultní nemocnice si zatím nechává vypracovat právní výklad, jenž by měl zodpovědět, zda nemocnice po dohodě s ministerstvem toto rozšíření může připravit.

„Jsem rád, že se s tím už vyjelo. Mělo by se to rozšířit na všechny operace a používané pomůcky. U sádry už to není u soukromých chirurgů nic neobvyklého. Jenom by se měl dát pozor, aby ten základ, jejž proplácí pojišťovny, zajišťoval alespoň nějakou kvalitu,“ hodnotí zavádění nadstandardů Plzeňan Karel Strýc. Jeho kamarád má odlišný názor.

„Většina lidí si platí podle svých možností zdravotní pojištění a za to by měli mít odpovídající péči. Aspoň v tomhle by si všichni měli být rovni. A úplně zvrácené mi přijde výběr operatéra za peníze,“ durdí se Martin Šmíd.

Zatím se nemusí rozčilovat moc, protože žádná z nemocnic na volbu operatéra pacientem za příplatek ještě nepřistoupila. Omezenou možnost výběru ale už nabízejí krajské nemocnice – zatím ale zadarmo. „U plánovaných operací a tam, kde to umožňuje organizace práce, je tato varianta možná, ale jen bezplatně. Pacient si v takovém případě vybírá termín, kdy operuje žádaný lékař,“ vysvětluje Jiří Kokoška, mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje.

Podle něho bude výběr operatéra za příplatek ministerstvem zdravotnictví umožněn zřejmě až od dubna. „Až to bude jasné, budou se tím krajské nemocnice zabývat,“ dodává Kokoška.

O režimu, jak nabídnout pacientům žádané operatéry, již uvažuje Fakultní nemocnice v Plzni. „Uvažovali jsme o výjimečných sobotních směnách na tyto účely. Od ministerstva jsme ale dostali výklad, že se nesmí takoví pacienti upřednostňovat, takže to možné není. Zatím jsem ale žádný konkrétní zájem o tuto službu nezaznamenala,“ připomíná Jaroslava Kunová.