Podle ředitele Stodské nemocnice, pod kterou lékárna spadá, se jedná pravděpodobně o kontrolu, na níž má někdo další zájem. Situaci nyní intenzivně řeší a lékárnu by chtěl znovu otevřít v nejkratším možném termínu.

„Původní vedoucí lékárny již byla v důchodu, a tudíž jsme s ní smlouvu uzavírali vždy jen na rok, a nyní ji neprodloužila. Informoval jsem o této situaci našeho zřizovatele, čili kraj a nabídl řešení. Nového odborného zástupce máme nasmlouvaného od 1. března, do té doby jsme s ním sjednali dohodu o provedení práce - paní magistra sem dojíždí jednou až dvakrát týdně a dohlíží na to, aby vše bylo v pořádku,“ vysvětluje ředitel nemocnice Vlastimil Bureš.

To, že SÚKL v pondělí lékárnu zavřel, považuje za nestandardní postup. „Běžně se udělá v lékárně kontrola a pokud se při ní zjistí nějaké nedostatky nebo pochybení, dostane určitý čas na nápravu,“ říká Bureš. Nyní tedy vede jednání o uzavření pracovní smlouvy s magistrou, která by měla požadované vzdělání a mohla pracovat v lékárně v potřebném rozsahu do konce února. „Pokud moje schůzka s ní dobře dopadne, sepíšeme okamžitě smlouvu, jmenuji ji do funkce a teoreticky můžeme otevřít už zítra,“ dodává Bureš.

SÚKL potvrzuje Burešovo podezření, že se jedná o kontrolu na základě upozornění. „Ano, můžeme potvrdit, že inspektoři SÚKL zahájili na podnět kontrolu lékárny ve Stodě. Jedná se o standardní kontrolu,“ sdělila mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Lidé reagovali na zavření lékárny v den, kdy si mohli poprvé nechat vrátit poplatky, poměrně klidně. „Na moje léky doplácím měsíčně tolik peněz, že těch třicet korun už v tom nehraje roli,“ říká s úsměvem,“ podotkla Marie Hlávková.

V Plzni není žádná krajská lékárna, takže lidé se vracení poplatků nedočkají. Kromě lékárny Dr. Max v obchodním centru Tesco na Rokycanské třídě, kde majitelé vracejí lidem poplatek formou slevy z celkové ceny, se prostě platí všude. „Zatím se ani nikdo na možnost kompenzace neptal. Lidé jsou asi dobře informovaní,“ domnívá se lékárnice Marie Mužíková ze soukromé lékárny U sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí.

„Se špatnými zprávami se už člověk smiřuje rychleji, ty dobré spíš překvapí,“ reagovala včera mladá lékárnice v plzeňské fakultní nemocnici na Borech na otázku, co říkají lidé tomu, že u nich v lékárně si nemohou požádat o proplacení poplatků za recept. „Tady se občas někdo na proplacení zeptá a my jim vysvětlíme, že to nejde. Lidé jsou ale smířliví,“ vysvětluje lékárnice v borském areálu fakultní nemocnice.