Nečekanou ránu musí skousnout Blovice. Ze čtyřtisícového města se po novém roce odstěhuje do Plzně firma Lekov, jež zaměstnává v Blovicích 315 lidí. Důvodem odchodu je další rozvoj firmy, který v Blovicích naráží na zamítavá stanoviska úřadů, protože areál Lekovu obklopuje bytová zóna. V Plzni dá francouzský podnik práci pěti stovkám lidí.

„Mrzí mě to. Pracoval jsem tam 23 let a pro mě i řadu lidí je firma srdeční záležitost," litoval starosta Blovic Jan Poduška odchodu společnosti Lekov. Podle personální ředitelky Romany Šeflové se více než 90 procent zaměstnanců rozhodlo pracovat pro společnost i v novém závodě. Otevře se v areálu VGP PARK Plzeň- Bručná.

„Budu dojíždět z Blovic do Plzně, protože jinou práci nemám," řekl rezignovaně zaměstnanec firmy, který si nepřál být jmenován. Cestovat bude 20 minut vlakem do Starého Plzence, odkud firemní autobus doveze zaměstnance do Plzně. „S ohledem na stěhování nám firma slíbila zvýšení platu o pár stovek, ale v dodatku ke smlouvě, který jsme podepisovali kvůli stěhování, to napsané nebylo. Takže vyšší plat jistý není," uvedl zaměstnanec.

Poduška je přesvědčen, že z přítomnosti firmy ve městě žily obchody a restaurace. „Zaměstnanci a manažeři se v Blovicích stravovali a nakupovali tu," doplnil starosta.

Téměř žádný dopad nebude na nezaměstnanost ve městě, protože firmu opustí jen deset procent pracovníků a navíc v poslední době v Lekovu pracovalo pouze 40 obyvatel Blovic. „Mám informace, že někteří lidé, již se rozhodli opustit Lekov, si našli práci v Blovicích u německé firmy, " vysvětlil Poduška.

Areál v Blovicích zůstane prozatím v majetku společnosti Lekov. „Neboť zde bude stále fungovat určitá část výroby, minimálně do poloviny příštího roku," vysvětlila prostřednictvím emailové korespondence Šeflová.

Lekov vyrábí komponenty pro kolejová vozidla – například pantografy, statické měniče proudu, sběrače proudu či přepojovače. „Společnost má svoji historii, která sahá až do roku 1934. V roce 2002 jsme se stali součástí francouzského koncernu Faiveley Transport, což pro nás znamenalo nejen rozšíření portfolia produktů, ale především dodávky do zahraničí," sdělila Šeflová.

Podle Podušky byl podnik v roce 1950 znárodněn a byl jednou ze součástí plzeňské Škodovky. Socialistická firma vyvážela do Sovětského svazu nebo do Bulharska. „Po revoluci byl vrácen vnukovi původního majitele," nastínil starosta Blovic.
Nyní firma obchoduje s Kanadou, USA, Čínou a se státy Evropské Unie. „Hodnota výroby letos dosáhne 900 milionů korun," podotkl Poduška.