Za posledních osm let platy mnohem více stouply v krajských zařízeních, i přes to jsou na tom ale nejlépe zaměstnanci Fakultní nemocnice v Plzni.

Lékař FN Plzeň si v loňském roce průměrně vydělal necelých 75 tisíc Kč, sestra či porodní asistentka 36 tisíc korun. Podobné lékařské platy jsou také v Domažlické nemocnici a na záchrance, naopak nejnižší ve Stodské a Rokycanské nemocnici a také v Nemocnici následné péče sv. Anny v Plané. „Zde se průměrná mzda pohybuje kolem 65 tisíc. Průměr za všechny naše krajské nemocnice a záchranku je 70 tisíc korun," potvrdil hejtman Václav Šlajs s tím, že kromě Prahy jsou tyto platy nejvyšší v republice.

Na tuto úroveň se mzda lékařů dostala v poslední době, v roce 2006 bral doktor v nemocnici zřizované krajem čtyřicet tisíc, lékař ve FN Plzeň o deset tisíc více. „Za osm let jsme platy lékařů zvýšili o 75 %, sester o 50 %," doplnil Šlajs. Ve FN si polepšili lékaři o 50 a sestry o 35 %.

Zaměstnanci fakultky dostali přidáno i letos. „Tarifní platy ve FN Plzeň se zvyšovaly od 1. ledna 2015 všem zaměstnancům o pět procent, osobní náklady se tím zvýší cca o 74,5 milionu korun ročně," upřesňuje mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Hejtman Šlajs upozornil, že mzdové náklady tvoří většinu nákladů. „I proto jsou všechny nemocnice v kraji s výjimkou fakultky ve ztrátě, na mzdách šetřit nelze. FN Plzeň má výhodnější úhradovou vyhlášku a také vyšší efektivitu práce," řekl. Je to podle něj dáno zejména tím, že jsou lékaři v Plzni mnohem více vytíženi. Kraj na provoz nemocnic ročně doplácí, v roce 2013 to bylo 291 milionů korun, letos se počítá s částkou 203 mil. Kč.