„Problémy dělají hlavně Vietnamci nebo Ukrajinci, kteří zde pracují. Zaměstnavatel jim po skončení pracovního poměru přestane platit zdravotní pojištění, ale kartička jim zůstane a vesele ji používají dál,“ stěžuje si vedoucí lékárny U Bílého jednorožce Jana Řehulová. Vyzvedávají si prý léky v hodnotě i několika tisíc korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna proto připravuje on–line elektronickou službu, která hříšníky včas odhalí.

Lékaři, lékárníci i nemocnice si prý už nyní mají možnost každou kartičku prověřit. „Prostřednictvím on–line služby na www.vzp.cz/ehic nebo na telefonním čísle 221 752 121 si ověří aktuální platnost průkazu, a to i v několika jazycích,“ uvádí mluvčí VZP Tereza Květoňová.

Lustrovat každého zákazníka je ale pro lékárny časově neúnosné. „Někteří klienti si mezi sebou kartičky dokonce půjčují, jiní mají zase průkazky třeba tří různých pojišťoven,“ poukazuje na problémy Řehulová.

Do jisté míry by je měl pomoci vyřešit nový informační program, který pojišťovna připravuje. „Program, který by komunikoval s našimi servery, by měl být spuštěn již během tohoto roku. Díky němu lékárníci automaticky zjistí, u jaké pojišťovny je pacient pojištěn a jaký je stav smlouvy mezi zdravotnictkým zařízením, které recept předepisuje, a VZP,“ vysvětluje Květoňová. S připravovaným řešením seznámí v nejbližších dnech ředitel VZP Pavel Horák nového prezidenta lékárnické komory Stanislava Havlíčka. Chybných receptů, které nemůže pojišťovna z určitých důvodů proplatit, eviduje VZP od půl do jednoho procenta z celkového množství. Mezi ně patří i používání neplatných průkazů cizinci.