Nedoslýchavost
Nedoslýchavost je částečná redukce sluchu (snížená citlivost zvuku). Statistiky tvrdí, že nedoslýchavostí je postiženo cca 5 % naší populace, často se jedná o starší generaci. Různé stupně nedoslýchavosti přináší sociální či profesní handicap a určitým způsobem snižují kvalitu života. Někdy může být nedoslýchavost i příznakem závažnějšího onemocnění.

Fakultní nemocnice Plzeň dává na svých webových stránkách jednou týdně veřejnosti možnost zeptat se odborníků na specifické téma. Tento týden se lidé mohli ptát na webu Fakultní nemocnice Plzeň na téma nedoslýchavost. Na jejich dotazy odpovídala vedoucí lékařka ambulance foniatrie a audiologie ORL kliniky FN Plzeň MUDr. Monika Vohlídková.

Vnučka má Turnerův syndrom a rodiče ji pořád pozorují, zda dobře slyší. Je to skutecně opodstatněné? Marcela Slavíková
Dobrý den. Součástí Turnerova syndromu může být porucha sluchu. Vhodné by asi byly občasné kontroly sluchu na ORL. záleží samozřejmě na věku Vaší vnučky.

Dobrý den, je mi 50 let a již asi 5 let mám tinitus. Dá se to léčit? Leona
Dobrý den. Tinitus je velký a někdy opravdu neřešitelný problém. Přesto se musí vyloučit některé nemoci, které mohou tinitus způsobovat. Pokud již máte kompletní ORL vyšetření, neurologické vyšetření a magnetickou rezonanci mozku - vše s normálním nálezem, asi Vám nemůžeme pomoci.

Dobrý den, doma se mi smějí, že nedoslýchavost předstírám. Je skutečně pravdou, že se často ptám, co kdo říká, a pak naprosoto jasně slyším, co se povídá za rohem. Jak je to možné? Lenka H.
Dobrý den. Stav sluchu záleží také na soustředění , koncentraci a momentální psychické pohodě. Také je velký rozdíl, pokud je v okolí ticho nebo mluví více lidí. Potom je srozumitelnost i s malou poruchou sluchu horší.

Paní doktorko, můj dědeček se chystá na ORL, protože velmi špatně slyší (72 let). Obává se, že si bude muset pořídit naslouchadlo a někdo mu říkal, že to je několika tisícová záležitost. Prosím o info, zda si to pacienti platí nebo pojišťovna přispívá. Marcela P.
Dobrý den. Všechny zdravotní pojišťovny na sluchadlo přispívají podle tíže sluchové vady. Záleží proto na výši poruchy sluchu Vašeho dědečka. Je možné, že nějaký malý doplatek bude nutný.

Dobrý den, moc by mě zajímalo, zda-li může nedoslýchavost vzniknout častým nošením sluchátek a také, kdy začíná přirozeně věkem ochabovat sluch. Můj syn si stěžuje už dlouho na zalehnuté uši, co může být příčinou? Děkuji za odpovědi. Ali.V
Dobrý den, pokud syn poslouchá hudbu normální hlasitostí, nemůže mu zvuk ublížit. Pokud je zvuk do sluchátek silný, je to podobné, jako kdyby pracoval v hlučném prostředí a sluch se mu zhoršit může.

Dobrý den, mám už řadu let tinitus. Intenzita se podle mých pocitů mění podle počasí. Jediná půlhodina, kdy jsem šumění neslyšel, bylo ři letu balonem. Jak je to možné, A myslíte, že by pomohla hyperbarická komora? Děkuji. Marek Vítek
Dobrý den, vymizení šumu při letu balonem si můžu vysvětlit pouze šumem větru okolo hlavy. Hyperbarická komora pomáhá většinou pouze u akutních problémů, ale někdy i u problémů chronických. Pokud chcete komoru vyzkoušet, objednejte se k vyšetření sluchu na ambulanci naší kliniky.

Dobrý den, trpím nedoslýchavostí, myslím mírnou. Nepociťuji to jako hendicap, ale když jsem na návštěvě v rodině svých dětí, přiznávám, že televizi skoro jen odezírám. Je mi 67 let, nepamatuji u svých rodiču, že by jim sluch nesloužil. Jsou u nedoslýchavosti též nějaké dědičné dispozice? Děkuji, Jaroslav
Dobrý den, určité poruchy sluchu jsou dědičné, ale neznamená to, že pokud Vaši rodiče slyšeli dobře, budete slyšet dobře i Vy. Porucha sluchu, kterou uvádíte se pravděpodobně dá řešit pouze sluchadlem. Záleží na Vás, jak velký handicap se slyšením máte a jestli to chcete sluchadlem řešit. Pokud ano, objednejte se k vyšetření na foniatrii naší kliniky.

Dobrý den, poslední dobou jsem byla neustále nachlazená a z velké rýmy mi zalehlo ucho. Zalehlé ho mám už přes týden a nic nezabírá, kapky do nosu, zívání, nic. už rýmu vůbec nemám ale ucho mám stále zalehlé. Poradíte mi, co s ním? myslíte si, že by to mohlo mít vliv na sluch? Díky, Katka
Dobrý den, ucho po rýmě může být zalehlé i několik týdnů. Pokud Vám zalehnutí nepřejde po aplikaci nosních kapek, dojděte si k vyšetření na ORL ambulanci.

Dobrý den,mám na Vás 2 otázky. 1. Před několika roky jsem byl ohlušen při střelbě.Od té doby mi píská v uších.Objektivně mám výpadek slyšitelnosti určité frekvence.Intenzita pískání se mění s únavou. Je to léčitelné? 2. V poslední době pozoruji zhoršenou kvalitu sluchu(nebo srozumitelnosti) v tom, že hlas slyším, ale nerozumím slovům a to jak např. při TV poslechu nebo běžně při hovoru. Je to vada, která se dá léčit a nebo souvisí s věkem?Je mi 68 roků. Děkkuji za odpověď. Pavel Novák
Dobrý den. 1. s dlouholetým tinitem po ohlušení bohužel nic dělat nelze. 2. pravděpodobně se jedná o percepční poruchu sluchu, která souvisí s věkem a možná i s ohlušením. Na jakémkoliv ORL Vám sluch vyšetří a v případě potřeby Vás odešlou k nám pro event. sluchadlo.

Dobrý den, pokud na mě někdo mluví někde kde je kolem šum, hluk, štěbetání lidí, např. v obchoďáku, velice špatně slyším, připadám si hloupě, pokud se 3x dotazuji co dotyčný říkal. Nemám poruchu sluchu? Nemám si raději zajít na ušní? Ale jen tak pro zajímavost, pokud mi někdo napovídal, když jsem byla zkoušená u tabule, slyšela to celá třída včetně učitele, jenom já ne. Děkuji za odpověď. Martina Nováková
Dobrý den, pravděpodobně máte lehčí typ poruchy sluchu. vyšetření sluchu na ORL by bylo vhodné.