Domov seniorů u sv. Jiří na Doubravce si musí půjčovat peníze, aby mohl klientům poskytnout odpovídající péči.

Klienti domova si totiž na začátku roku požádali o zvýšení příspěvků na péči, posudkoví lékaři z úřadu práce, kteří žádosti přezkoumávají, však nestačí žádosti vyřizovat. Do včerejška (18.června) dokázali zpracovat jenom jedenáct žádostí z 35, které přišly z doubraveckého domova seniorů.

Domov poskytuje klientům od začátku roku sociální služby podle navrženého stupně bezmocnosti, seniorům ale zatím chodí menší příspěvky podle dřívějšího zařazení. „Klienti to ale vůbec nepociťují, jak se objevilo v jedné televizi. Veškeré finanční náklady jdou na naše bedra. Je to jeden z důvodů, proč jsme zažádali o půjčku,“ vysvětluje ředitel domova Pavel Janouškovec.

„Přiznávám, že vůbec nestíháme. Je nás málo, to ohromné kvantum lidí prostě nemůžeme zvládnout v požadovaných 30 dnech. Tento termín prostě padá, trvá nám to asi tři měsíce,“ přiznává posudková lékařka Jindřiška Kubrová, která pro úřad práce pracuje na půl úvazku. V současnosti dodělávají lékaři žádosti z března.

Žádostí na změnu zařazení ale příliš neubývá, na lékaře stále čeká hodně práce. „Byla jsem překvapena, kolik žádostí přišlo za květen,“ dodává Kubrová.

Úřad práce tvrdí, že nastálou situaci urychleně řeší. „Zatím máme jednoho lékaře na plný úvazek a paní Kubrovou na poloviční. Je totiž velkým problémem posudkové lékaře sehnat, většinou jsou v důchodovém věku,“ říká zástupce ředitele Úřadu práce v Plzni Rudolf Tomášek.

„Přesto ale budeme mít v září tři lidi na plný úvazek,“ slibuje Tomášek. Ředitel Janouškovec věří, že během dvou až tří měsíců se problém vyřeší. „Problém byl už v pozdním schválení prováděcí vyhlášky. Pořád si ale myslím, že nový sociální zákon je krok správným směrem,“ tvrdí Janouškovec.

Pokud ale projdou návrhy vládní reformy, je možné, že posudky na stupeň bezmocnosti spadnou pod jiný úřad a posudkoví lékaři se budou znovu stěhovat.