Fakultní nemocnice (FN) Plzeň bude v brzké době třetím zdravotnickým zařízením v Česku, které se může pyšnit speciální diagnostickou metodou. Ta se bude využívat u pacientů, jež mají indikovanou biopsii prostaty.
Doposud se mužům prováděla takzvaná biopsie naslepo, pouze za kontroly sonografie.
„V brzké době se však bude využívat metoda cílené biopsie, takzvaná softwarová fúze,"představuje technologii zástupce přednosty Urologické kliniky FN Plzeň Viktor Eret. Pacientovi bude nejprve provedena magnetická rezonance prostaty a následně se na jednotlivých snímcích označí ložiska podezřelá z nádoru. Tyto snímky budou nahrány do ultrazvukového přístroje, kde je vyšetřující urolog uvidí, a tak bude moci odebrat vzorky tkáně přednostně z těchto podezřelých ložisek.
Revoluce v diagnostice
Zásadním přínosem softwarové fúze bude přesnější záchyt nádoru prostaty. „Doposud se také stávalo, že jsme na sonografii netrefili přesné ložisko, proto musela být biopsie pacientovi prováděna opakovaně, což pro něj samozřejmě nebylo příjemné," zmiňuje další výhodu nové diagnostiky Viktor Eret.
„Dá se říci, že je to revoluce v diagnostice," hodnotí novinku ředitel FN Plzeň Václav Šimánek. Metoda cílené biopsie vyjde nemocnici na 1,5 milionu Kč.
Biopsie je ve FN Plzeň denně prováděna přibližně u dvou pacientů. Během několika měsíců budou tito muži moci využít vyšetření uvedenou technologií, jež je využívána už v pražském Motole a v Thomayerově nemocnici.
Nádor prostaty zjišťují odborníci dvěma metodami. Jedná se o vyšetření konečníkem a náběr krve na takzvaný prostatický specifický antigen.
Počet mužů, kteří se potýkají s rakovinou prostaty, se zvyšuje. Prvními příznaky jsou většinou problémy s močením, krev ve spermatu nebo v moči může být jedním z průvodních znaků pokročilého karcinomu.