Praktičtí lékaři by se měli od 1. března zapojit do očkování lidí proti onemocnění covid-19. Na Twitteru to v neděli oznámilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že lékaři získají přístup do centrálního rezervačního systému a sami v něm budou vypisovat termíny.

Konkrétní informace zatím lékaři v kraji neobdrželi, ministerstvo by mělo tento týden připravit přesné pokyny. Doktoři, kteří se do očkování zapojí, jsou však připraveni. Podle nich jen stačí vakcínu obdržet.

Až sto lidí denně je schopný naočkovat praktik Marek Škanta z Kolince na Klatovsku. „Už mám vyčleněnou místnost, sestru, připravenou techniku. Vše je připraveno, závisí to pouze na dodání vakcíny,“ řekl Deníku Škanta s tím, že se domnívá, že vláda měla praktiky do očkování zapojit co nejdříve. „Naše pacienty známe, víme, kteří jsou rizikoví a jsme proto klíčoví. V systému si dohledám vysoce rizikové pacienty a sám si je pozvu. Nemůže být nic jednoduššího,“ uvedl Škanta.

Lékař také sdělil, že je mezi lidmi o vakcínu velký zájem a je ochotný naočkovat i cizí pacienty z okolních obvodů. „Spolupracuji se starosty a konečně vidím světlo na konci tunelu,“ uzavřel.

Velký zájem o vakcínu zaznamenal rovněž plzeňský lékař Zdeněk Čech. „Zatím ale žádné podrobnosti nevím. Naočkovat bych mohl denně zhruba 20 až 30 lidí, je to stejné jako když se očkuje na chřipku,“ informoval.

Praktici by měli očkovat vakcínou AstraZeneca, která se může skladovat až v 8 stupních Celsia.