Ta se v pondělí rozhodla, že všem lékařům přidá peníze ve výši, kterou požadují, pod podmínkou, že okamžitě stáhnou výpovědi. Pokud ne, nedostane přidáno nikdo, ani ten, kdo neodchází. Rozhodnout se měli do dneška.

„Nabídky paní ředitelky si velice vážíme, ale nepřistupujeme na ni, výpovědi nestahujeme. Doufáme však, že tato nabídka bude impulzem pro další jednání na celostátní úrovni,“ sdělil Deníku neonatolog Jiří Náhlovský po včerejším jednání oficiální stanovisko Lékařského odborového klubu FN Plzeň a odcházejících lékařů. Podle nich nabídka řeší pouze finanční situaci lokálně a lékaři malých nemocnic by měli smůlu. „Jednat musí stát,“ trvají na svém lékaři.

Pokud se vláda s odboráři nedohodne, hrozí po 1. březnu v Plzeňském kraji zejména zhroucení neonatologické péče, ohroženými obory jsou i interna a chirurgie. „K vyjádření lékařů nemám slov, nevím, co jiného už mohu udělat,“ uvedla Kunová. Neurologové FN, z nichž někteří také podepsali vypovědi, chtějí o nabídce ředitelky přemýšlet o něco déle. „Poslali dopis, v němž žádají o prodloužení lhůty na rozmyšlenou, do středy se prý totiž nestihnou kvůli dovoleným dohodnout. Počkám do pondělí. To je ale nejzazší doba, do níž musím informovat vedení kraje o tom, jaká situace může po 1. březnu nastat,“ říká Kunová.