Plně obsazené zdravotnické středisko měli před lety ve Strašicích na Rokycansku, dnes jsou rádi, že v obci ordinuje alespoň praktická lékařka, která je však už v důchodovém věku.

„Máme vysoké procento obyvatel v penzi, třetina z nich nemá příbuzné ani možnost k doktoru dojet. Dopravu k lékařům tedy řešíme ve spolupráci s městskou policií,“ vysvětlil starosta Jiří Hahner. Dodal, že obec láká lékaře i na byty.

KDO ZA DŮCHODCE?

Dostupnost lékařské péče se zejména v menších městech a obcích v příhraničí nebo v oblastech vzdálených velkých měst zhoršuje. V obcích chybějí praktici, pediatři, zubaři či gynekologové. Jinde jsou, ale v důchodovém věku a není za ně náhrada. To potvrzuje také starosta Boru u Tachova Petr Myslivec. „Lékařů je u nás nedostatek. Nabízíme jim možnost bydlet v obecních bytech,“ sdělil. „Za miliony jsme před lety opravili dům pro lékaře. Zatím je máme, ale všichni už by měli být v důchodu a náhradníky nemají,“ sdělila starostka Kasejovic na jižním Plzeňsku Marie Čápová. „Co nás mrzí, je zubní ordinace, do které obec zakoupila vybavení, jenže zubaři nejsou, a tak k nám dojíždí jeden aspoň jednou za měsíc, protože v Nepomuku pacienty nepřibírají,“ řekla Čápová.

OBCE SPONZORUJÍ

Hartmanice s Kašperskými Horami na Klatovsku vytvořily ordinaci a dojíždí k nim dětská lékařka až ze Strakonic. „Paní doktorka je už v důchodu, ale jsme za ni rádi. Jeden den v týdnu je u nás, druhý den jede do Kašperek,“ sdělil starosta Hartmanic Pavel Valdman. „Lékaři se nám odstěhovali a sehnat za ně náhradu byl problém,“ dodal.

Řada obcí sponzoruje ordinace ze svého rozpočtu, například v Kasejovicích, Hartmanicích a Kašperských Horách platí lékaři za nájem pouze symbolickou cenu.

Plzeňský kraj letos připravuje dotační titul na pomoc obcím, jež ordinace finančně podporují. „Chceme v kraji udržet primární lékařskou péči v obcích do 5000 obyvatel. Lékařů zatím neubývá, ale mnoho jich je v důchodu a nemá je kdo nahradit. Rádi bychom tak udrželi starší lékaře, aby neodcházeli do penze,“ řekla radní pro zdravotnictví Milena Stárková, podle níž se zdravotní péče v kraji rozhodně nehorší.