VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař uvidí na dálku, jak vám bije vaše srdce

Plzeň – V našem seriálu rozhovorů s šéfy významných firem spojených s naším regionem jsme si tentokrát povídali s Petrem Větrovským, ředitelem společnosti Biotronik.

10.4.2015
SDÍLEJ:

Petr VětrovskýFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Dr. Petr Větrovský, Ph.D.
45 let, rodák z Děčína, vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor biochemie a složil doktorát ve francouzském Štrasburku, obor farmakologie a farmakochemie. Po návratu do ČR našel uplatnění ve farmaceutickém průmyslu, působil u tří společností a nyní je už desátým rokem ředitelem české pobočky nadnárodní společnosti Biotronik. Kromě toho na částečný úvazek přednáší farmakologii na Přírodovědecké fakultě UK.
Je ženatý, má 4 děti. Jeho velkou zálibou je cestování a fotografování, je spoluautorem několika cestovatelských knih, učarovalo mu rovněž potápění.
Se svou rodinou žije v Předenicích na jižním Plzeňsku. 

Tato firma nechrlí na trh klasické spotřebitelské zboží, naopak má poměrně úzkou klientelu. Dodává totiž vysoce sofistikovaná medicínská zařízení určená pro lidi trpící některými kardiologickými onemocněními.

Biotronik má mimo jiné celosvětový patent na unikátní technologii Home Monitoring, což je služba umožňující lékařům na dálku sledovat a vyhodnocovat činnost srdce pacienta. A právě značka Home Monitoring vešla na začátku letošního roku v Plzni do širšího povědomí nejen hokejových fanoušků, když se zdejší zimní stadion přejmenoval na Home Monitoring Arenu.

Pane Větrovský, můžete prosím ve stručnosti představit společnost Biotronik, její historii a současnost?
Biotronik je německo-švýcarská společnost s celosvětovou působností v oblasti biomedicíncké technologie. Soustřeďujeme se na pomůcky pro vaskulární intervence a elektroterapii srdce. Naše produkty pomáhají lékařům zachraňovat a zlepšovat kvalitu života jejich pacientů.

Zakladatelem firmy byl profesor Max Schaldach, který v 60. letech vyvinul první německý kardiostimulátor. Dlouhá léta se firma profilovala především jako jejich výrobce. Postupem času, jak pokračoval vývoj a přibývaly další vědecké poznatky, začal Biotronik produkovat i další implantabilní přístroje pro kardiologii, především interní defibrilátory a také speciální materiály pro intervenční kardiologii a radiologii, které se používají pro zlepšení průchodnosti nejen srdečních cév. Biotronik se vždy kromě péče o pacienty významně soustředil na inovace a vývoj nových postupů a přístrojů. Dnes je v Evropě nejvýznamnější firmou ve svém oboru a spolu s několika americkými firmami patří i k nejvýznamnějším v celosvětovém měřítku. Máme po celém světě 5600 zaměstnanců a působíme na všech světadílech.

Česká pobočka Biotroniku čítá zhruba 25 zaměstnanců, kteří mají na starosti prodej, marketing, jednání a kontakt s kardiologickými centry, kde naši servisní technici asistují u kontrol pacientů a lékařských zákroků. Několik zaměstnanců nám také vytváří zázemí v kanceláři.

Jako laik si kardiostimulátor představuji jako krabičku, kterou má člověk v těle a ona se elektrickými impulsy stará o to, že srdce funguje tak, jak má. A když slyším defibrilátor, představuji si záchranáře s „žehličkami" v ruce, jak dává pacientovi elektrický výboj do hrudníku a snaží se ho tím udržet při životě. Jsou tyhle mé představy o vašich výrobcích správné?
V podstatě ano. S tím upřesněním, že defibrilátor, který vyrábí a prodává Biotronik, je stejně jako kardiostimulátor interním zařízením implantovaným v těle pacienta. Zařízení je vyvinuto tak, aby samo dokázalo rozpoznat fibrilaci komor a v okamžiku, kdy nastane tento život ohrožující stav, zařízení dokázalo samo zareagovat a vyslat silný elektrický výboj k srdci. Takže v podstatě ta idea je stejná jako u přístroje, který používají záchranáři, jen náš defibrilátor má pacient ve svém těle neustále a musí být neustále připravený řešit nenadálou situaci okamžitě, ještě než se k němu dostane lékař.

Kdo je v České republice vaším nejčastější zákazníkem?
Jsou to ta nejvýznamnější, převážně fakultní či krajská zdravotnická zařízení. Defibrilátory implantuje 13 kardiologických center, kardiostimulátory dávají na zhruba 35 místech. Co se materiálů pro kardiologické operativní zákroky týká, tam je to podobné. V západních Čechách mohou pacienti dostat některé z našich produktů jen v plzeňské Fakultní nemocnici, kde je kardiocentrum na velmi vysoké úrovni.

Musí si pacienti na vaše defibrilátory či kardiostimulátory něco připlácet, nebo jsou to zařízení plně hrazená pojišťovnou?
Pojišťovny obě zařízení plně hradí. A loni došlo k podstatné změně, když pojišťovna po dlouhých letech váhání a oddalování svého rozhodnutí přiznala úhradu v plné výši i pro naši technologii Home Monitoring. To je zařízení umožňující dálkovou kontrolu pacienta a jeho přístroje bez nutnosti navštěvovat lékaře. Ve chvíli, kdy pojišťovna uznala argumenty nejen naše, ale i odborné veřejnosti, že tato technologie výrazným způsobem zlepšuje kvalitu života našich pacientů, jejich léčbu a v konečném důsledku to šetří i náklady na zdravotní péči, tak se našimi zákazníky vedle nemocnic stali i sami pacienti, kteří mohou o tuto technologii proaktivně žádat. Tuto technologii nabízíme pouze my a Home Monitoring je kompatibilní pouze s výrobky naší společnosti Biotronik.

V čem přesně spočívá funkce Home Monitoringu a jak to zařízení vypadá?
Home Monitoring je technologie, která využívá samostatného přístroje vně těla pacienta. Tímto přístrojem je krabička, tzv. CardioMessenger, kterou má pacient uloženu zpravidla někde v bytě a tato krabička se pravidelně synchronizuje s implantovaným zařízením – defibrilátorem nebo kardiostimulátorem, který má pacient v těle. CardioMessenger tak získá důležité informace o tom, jak se chová srdce pacienta i přístroj v něm implantovaný a tyto informace odesílá prostřednictvím mobilní sítě do našeho centrálního pracoviště v Berlíně. Tam odtud data po zpracování putují do počítače konkrétního lékaře, k němuž pacient dochází na kontroly. Lékař data vyhodnotí a vlastně tak pacienta na dálku zkontroluje. Když se mu něco nezdá, tak zasáhne. Třeba tím, že na dálku v případě potřeby na CardioMessengeru, který má pacient doma, rozsvítí LED diodu a pacienta tím upozorní, ať se dostaví co nejdříve do ordinace.

Napadá mě otázka, nakolik je Home Monitoring bezpečná technologie v době nejrůznějších útoků hackerů? Nemůže se někdo nabourat do počítačové sítě a ohrozit tím životy pacientů sledované technologií Home Monitoring například tím, že by na dálku přeprogramoval implantovaný přístroj?
Ne, to skutečně možné není. Je zapotřebí si uvědomit především to, že implantovaný přístroj komunikuje s CardioMessengerem pouze jednocestně. Data z něj jdou od pacienta směrem k lékaři, ale není možné, aby lékař, a tedy ani nikdo jiný, na dálku měnil konfigurace zařízení v těle pacienta. Takže nějaké teorie o možném pirátském přenastavení kardiostimulátoru v těle pacienta na dálku mohou být tak ve filmu, ale reálná hrozba to určitě není.

Pro které pacienty má Home Monitoring největší smysl?
Především pro pacienty trpící arytmiemi a srdečním selháním. Těmto pacientů se dává zvláštní typ defibrilátorů, kde jsou elektrody zavedeny ke třem srdečním oddílům, do pravé síně, pravé komory a na levou komoru. Jsou tedy ovlivnitelné tři sektory srdce. Stimulace levé komory může výrazným způsobem zlepšit selhávající srdce. U těchto pacientů, kterých je zhruba 50 % s implantovaným defibrilátorem, má technologie Home Monitoring největší přínos z hlediska medicínského. Je schopna odhalit progredující srdeční selhání ještě předtím, než se klinicky projeví. Zkrátka před tím, než pacient skončí hospitalizován pro akutní srdeční selhání. Z některých parametrů, které technologie měří, vyhodnocuje a předává dál lékaři, je tento schopen včas odhalit zvyšující se riziko a třeba úpravou medikace akutnímu srdečnímu selhání zabránit. Nebo systém dokáže odhalit uvolněnou, a tedy nefunkční, elektrodu, a upozorní lékaře na nutnost reoperace a znovu přichycení elektrody.

Kolik lidí už Home Monitoring má?
V České republice to je už zhruba 3200 pacientů. První Home Monitoring jsme u nás zprovoznili v roce 2003 a zhruba od roku 2007 se na tuto technologii plně soustředíme. Pacientů od té doby výrazně přibývá. V té souvislosti ještě zdůrazňuji, že pro zprovoznění služby Home Monitoringu je zapotřebí, aby pacient již měl kompatibilní přístroj a to pouze od společnosti Biotronik. To dříve byl problém, protože Home Monitoring tak trochu předběhl svou dobu, a ne všechny prodávané přístroje tuto kompatibilitu splňovaly, nyní už ale pacienti dostávají defibrilátory Biotronik výhradě s touto technologií kompatibilní, a tak s rozšiřováním Home Monitoringu není problém.

Jak na tom vlastně Česká republika je v množství kardiologických přístrojů a v péči o pacienty s kardiologickými onemocněními? Je situace u nás srovnatelná se světem?
Určitě ano. Jsme na špičce zemí bývalého východního bloku a situace u nás je zcela srovnatelná se Západem.

Pojďme ještě ze světa zpět domů, do Plzně. Biotronik je už několik let jedním z hlavních sponzorů plzeňského hokeje a od letošního roku se přejmenoval i zimní stadion na Home Monitoring Arenu. Můžete vysvětlit, proč pomáháte právě plzeňskému hokeji?
To je dlouhá historie… Já jsem sice původem ze severních Čech, ale moji rodiče pocházejí z Plzeňska a já se považuji už od dětství za plzeňského patriota. I když jsem to měl z Děčína trochu z ruky, na Plzeň a Frantu Černého jsem od dětství chodil vždy, když hrála v Litvínově. Takže k plzeňskému klubu mám historicky velmi vřelý vztah. A pak je to také Indián, kterého v roce 1945 jeden neznámý americký voják odpáral ze svého battledressu a věnoval ho mému tátovi, tehdy desetiletému klukovi. Ta nášivka se u nás doma opatrovala celé ty dlouhé roky jako relikvie a dnes je zasklená na čestném místě v mé kanceláři.

Biotronik jako sponzor vstoupil do hokejového klubu před sezonou, kdy se Plzeň stala po několika neúspěších v play-off mistrem. Takže dalo by se říct, že na konci té mistrovské sezony byla i vaše mise splněna.
Ano, mohli jsme zase od plzeňského hokeje odejít. Já jsem ale chtěl klub podpořit dlouhodoběji, proto jsme ve sponzoringu pokračovali. S Martinem Strakou mám velmi přátelské vztahy. A zastávám názor, že pravé přátelství nespočívá v tom, že se pouze vyhříváte v přízni někoho, komu se právě daří, ale pomůžete mu zejména ve chvíli, kdy to nejvíc potřebuje. Proto letos, když mě Martin Straka oslovil s tím, že hlavní sponzor Areny vypověděl smlouvu a on nutně hledá nástupce, rozhodli jsme se tu nabídku přijmout, dát hale název našeho klíčového produktu – služby Home Monitoring. Věřím, že náš příspěvek pomůže vrátit se Plzni tam, kam odjakživa patří – na přední příčky extraligové tabulky.

Fakta o službě BIOTRONIK Home Monitoring®

BIOTRONIK Home Monitoring je služba určená pacientům s implantovanými kardiostimulátory, defibrilátory či systémy pro obnovu srdeční synchronizace. Technologie je speciálně vyvinutá na základě potřeb těchto pacientů.

S BIOTRONIK Home Monitoring službou má ošetřující lékař kdykoli a kdekoli přístup k důležitým údajům o kardiovaskulárním stavu pacienta a ze stálého sledování může optimalizovat jeho léčbu.

Home Monitoring je bezdrátový komunikační systém využívající mobilní síť GSM, satelitní přenos dat a internet.

Systém Biotronik Home Monitoring získal celou řadu prestižních mezinárodních cen a nominací. Mezi ty nejnovější patří Cena společnosti Frost&Sullivan za vynikající služby pacientům, Customer Leadership Award 2010 za průkopnickou technologii léčby pacientů na dálku a Cardiostim Innovation Award 2010 – cena udělena předními vědeckými odborníky na elektrofyziologii a kardiologické technologie za jednu z nejvýznamnějších inovačních technologií ve svém oboru.

German Future Award 2009 – nominace na Cenu německého spolkového prezidenta za úspěchy dosažené v oblasti technologií a inovací. Cena je nejprestižnější národní ocenění za vědecké a technologické inovace, které se již prokazatelně osvědčily v praxi.

1. Pacient s implantovaným (aktivovaným) implantátem: součástí zařízení je anténa, která zajišťuje automatický přenos dat.
2. CardioMessenger®: pacientská mobilní jednotka přenášející informace do servisního střediska.
3. Satelitní přenos: Home Monitoring je bezpečná technologie využívající bezdrátový přenos GSM.
4. Servisní středisko BIOTRONIK, kde se zpracují informace a vystavuje se zpráva o stavu pacienta.
5. Pokročilý systém sledování pacienta: ošetřující lékař má přístup k informacím o stavu pacienta kdykoli a kdekoli prostřednictvím zabezpečené webové stránky.

Autor: Aleš Tolar

10.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na počtvrté už to fotbalistům plzeňské Viktorie proti FC Sport Bukurešť (FCSB) vyšlo a postoupili do jarního play-off Evropské ligy.

Trenér Vrba má asi dobrou karmu,“ usmíval se Milan Petržela po utkání s FCSB

Na počtvrté už to fotbalistům plzeňské Viktorie proti FC Sport Bukurešť (FCSB) vyšlo a postoupili do jarního play-off Evropské ligy.
19

Viktoria porazila Bukurešť 2:0 a postoupila do jarního play-off Evropské ligy

Nemocnice se ostře ohradila proti závěrům NKÚ. Ministerstvo se jí zastalo

Plzeň – Fakultní nemocnice Plzeň pořídila v období 2014 až 2016 zdravotnické prostředky za 1,2 miliardy korun bez zadání veřejné zakázky. Podle Nejvyššího kontrolního úřad (NKÚ) ne-postupovala podle zákona. Vedení nemocnice se proti závěrům ostře ohradilo.

Jak vyhnat kamion? Obce mají váhy i značky

Plzeňský kraj – Někde se boj proti těžké dopravě daří, jinde ne.

Policisté pátrají po nezletilé dívce, neutekla poprvé

Plzeň - Dívka odešla na návštěvu ke svému příteli. Do výchovného zařízení se však nevrátila. 

Pražský výběr jede do plzeňské Alfy

Plzeň – Blíží se plzeňský koncert legendární kapely Pražský výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT