„Starých a nemocných stále přibývá a budou přibývat také zástavy. Ve školeních vidím možnost, jak nemocným pomoci. Vynikajícím prostředkem jsou dobrovolní hasiči, kteří znají svou obec a mají snahu pomoci,“ říká lékař.

Proškolil už jednotky ve Vejprnicích, Zbůchu a Líních, které mají přístroj k dispozici a během několika minut jsou schopni se dostat v obci k pacientovi. „Je domluveno se záchrannou službou, že když zjistí, že nemocný se nachází v obci, kde mají defibrilátor, informuje o tom dobrovolné hasiče,“ vysvětluje Sviták. „U srdeční zástavy hraje roli každá minuta. Když se podaří poskytnout výboj mezi pěti až sedmi minutami, pacient má nejvyšší šanci na přežití bez následků. Časná defibrilace pomocí automatizovaného externího defibrilátoru bude pomáhat další tisíce let,“ upozorňuje lékař. Proto by chtěl se svým školením uspět hlavně v místech, kde je dojezdový čas záchranné služby delší.

„Chystám se proškolit další hasiče na severu Plzeňska. Domluvený už mám Přehýšov, Nýřany, Blatnice a Heřmanovu Huť,“ dodává Sviták.

Práce hasičů s defibrilátorem vypadá v praxi tak, že pokud dispečer záchranné služby zjistí, že je člověk postižen srdeční zástavou a tamní hasiči mají defibrilátor, informuje je o tom. Hasiči okamžitě k pacientovi vyrazí a poskytnou první výboj. Současně za pacientem vyjíždí také záchranná služba.

Defibrilátor stojí kolem 35 tisíc korun a zakoupit si ho musí obec, která na něj dostane dotaci v hodnotě osmdesáti procent ceny. „V žádném případě nechceme na hasiče přenášet zodpovědnost provádějí jen srdeční masáž, žádné lékařské úkony. Defibrilátor nemůže pacienta nijak poškodit, přístroj sám vyhodnotí, zda výboj podá, nebo ne,“ uzavírá Sviták. Doufá, že o školení a přístroje projeví obce zájem.

Hasiči projekt vítají. „Jsme spokojeni a hlavně rádi, že můžeme více pomáhat,“ reaguje dobrovolný hasič Zdeněk Malák ze Zbůchu.

Ilustrační foto.
Zatím průměr, hlásí kempy