Kamery by zaznamenaly i řádění vandalů, kteří zastávky mnohdy ničí. S nápadem přišel radní pro bezpečnost Robert Houdek. „Vyhláška sice prostitutky vykazuje za hranice města, jenže v lese se lehké ženy hlavně v noci bojí stát. Proto se po Domažlické ulici neustále přesouvají směrem do města, hlavně na zastávky MHD,“ říká Houdek.

Podotýká, že problém se ještě může zhoršit, až bude zhruba v polovině roku 2011, zprovozněna nová čtyřproudová silnice, která se na Nové Hospodě staví. Pak už nebude tak jednoduché tam s autem zastavit a zmizí i odbočky do lesa. Kněžky lásky tak nejspíš budou hledat jiné působiště.

Kamery by mohly být na všech zastávkách MHD na Domažlické třídě. Podle Houdka by neměl být problém napojit je na systém dynamického dispečinku, který budují Plzeňské městské dopravní podniky a který bude cestující pomocí monitorů na zastávkách informovat o aktuálních odjezdech spojů či zpoždění. Záběry by tak mohli sledovat dispečeři dopravních podniků i policisté a strážníci. „Připadá mi to jako velmi schůdné řešení,“ míní velitel plzeňské Městské policie Plzeň Luděk Hosman.

Kamery by podle Houdka lehkým děvám příliš nevadily. Odradily by ale jejich zákazníky, protože ti by nikdy nevěděli, kde se záběry mohou objevit. „Podobný systém dobře funguje například v Chebu, kde záznamy z kamer posílali dokonce i do Německa, protože mezi zákazníky prostitutek patřili i Němci,“ vysvětluje Hosman.

Lehkým dívkám teď znepříjemňují život pouze hlídky strážníků. Prostitutky se ale při kontrole vymlouvají, že čekají na trolejbus nebo na přítele. Když jim strážníci přesto uloží pokutu za porušení vyhlášky, nezaplatí ji. „Dluží na pokutách už statisíce korun. Není snad ani jediná, která by zaplatila. Problém je u nich i s případnou exekucí. Většinou nemají žádný majetek,“ říká Houdek. Vůbec nejhorší je podle místních situace v Zátiší, v lokalitě kolem čerpací stanice ONO. „Za prostitutkami se sem stahují další pochybné existence. Pasáci, zloději, dealeři drog. Pátky a soboty večer jsou úplně nejhorší. Že sem občas jezdí strážníci, nestačí. Prostitutky by měly z ulic zmizet. Každý nápad, třeba i kamerový systém, určitě vítáme,“ říká Plzeňačka Michaela Hájková.

Podle radního Houdka ale nyní vůbec není jisté, zda se kamery na Domažlické ulici skutečně objeví. „Zatím jsem ani nezjistil, na kolik peněz by přišly či kdy by se na zastávkách mohly objevit,“ doplnil Houdek. Situaci v Zátiší má zlepšit i zázemí pro strážníky. Fungovat ale začne zřejmě až v příštím roce.