„Energie představují pro řadu výrobních firem až čtvrtinu nákladů a ty se nijak omezit nedají. To by musely firmy omezit výrobu. Budou muset šetřit někde jinde. Nejvíce to nejspíše postihne právě osobní náklady,“ uvedl.

Společnost ČEZ, která je dodavatelem elektřiny pro Plzeňský kraj, podle předpokladů Energetického regulačního úřadu zdraží elektřinu pro domácnosti o 9,9 procenta a pro firmy zhruba o 9,4 procenta. „Je to vážná situace. Pokud by ale zůstalo jen u toho, dalo by se to snad přestát. Mám ovšem strach, že to nebude v příštím roce poslední zdražování,“ naráží Mužík na fakt, že v roce 2009 začnou v České republice fungovat ekologické daně. „Ty samozřejmě výrobce energií zatíží. Například ČEZ používá pro výrobu elektřiny uhlí, tedy materiál, jehož se daň dotkne,“ doplňuje Mužík.

Domnívá se, že lednové zdražení může být jen předběžným tahem energetických společností, aby pak nemusely zdražovat skokově. „Jednalo by se určitě o zvyšování v řádech desítek procent,“ dodává.
Ze zdražování nemají žádnou radost plzeňští podnikatelé. „Jestli chtějí zadusit naši ekonomiku, ať klidně zdražují,“ říká naštvaně Jan Balcar, který podniká v kovovýrobě.

Velmi náročným oborem na energie je pekařství. Podle Miroslava Rouba z Pekárny Plasy se zvyšování cen elektřiny dříve nebo později projeví na cenách výrobků. „Energetické náklady jsou pro nás důležité, ceny výrobků bohužel nemůžeme držet na stejné výši,“ potvrzuje. V letošním roce zlevnila mouka, proto se počítalo se zlevněním pečiva. „Růst cen energií to ale neumožní. Levnější mouka to nevyrovná. Celkově nám náklady porostou,“ vysvětluje Roub. Šetřit na výrobě podle něho nejde. „Není možné pec naplnit více chleby než normálně, to je nesmysl,“ dodává pekař.

Podobné je to i v plzeňském pekařství Vokurka. „Neustálé zdražování mě samozřejmě rozčiluje. Za letošní rok už o sedmadvacet procent podražil plyn, cena elektřiny už vzrostla také,“ stěžuje si majitel pekařství Rudolf Vokurka.

Podle tiskového mluvčího skupiny ČEZ pro západní Čechy Martina Sobotky zatím není jisté, o kolik procent společnost cenu elektřiny zvedne. „Jedná se jen o odhady. Cena má dvě složky. První, regulovaná, je určená státem. Druhou tvoří tzv. silová elektřina, jejíž cenu určuje dodavatel. Závislá je na tom, jak šikovně ji nakoupí,“ sděluje Sobotka.