Výjimkou nejsou ani Plzeňané. Zaplňují fitness centra, cvičí zumbu, učí se čínsky nebo si objednávají krabičkovou dietu, po které zaručeně odpadnou faldíky. Tady je pohled na některá místa, kde se ´předsevzeťáci´ snaží naplnit své sny.

Nepřetáhnout budík

„Každý leden zaznamenávám nárůst klientů, většinou to bývá kolem poloviny ledna. Teď přišli už v úterý (3. ledna). Jednu skupinu zastupovala slečna Gábina, která čtvrt roku vynechala, většinu ale tvoří vyložení nováčci, já jim říkám ´předsevzáčci´,“ vysvětluje majitelka boleveckého ´fitka´ Barbora Pavlovová – Mrázková. Bývalá mistryně světa v kulturistice varuje nováčky před nereálnými vidinami. „Často si jen hlídají ručičku na váze, jsou zblblí reklamou. Nebo chybně zdvihají těžké činky, zatěžují pouze ´povrchové´ svaly. Takovým snažením spějí k tomu, že po dvou měsících odpadnou, ten svůj budík prostě přetáhnou. Přemotivovaný cvičenec, většinou dlouhodobě cvičit nezvládne,“ upozorňuje. Zároveň ale připomíná, že na změny nemusejí lidé čekat dlouhé měsíce. „Chce to nechat si poradit. Zpevňovat nejdříve vnitřní svalstvo, zaměřit se na svaly, které povzbudí metabolismus. Poté dochází i k rychlejší redukci tuků. Po čtvrtém nebo pátém vedeném tréninku vnímá člověk na sobě viditelné změny,“ povzbuzuje nováčky.

Zumba i krabičky

Snaha vylepšit figuru a zlepšit si fyzičku je jedním z hlavních motivů novoročních předsevzetí. Pro ženskou část populace se stala velkým lákadlem zumba. „V lednu a únoru vždy cvičících přibývá, na jaře bohužel tento zájem opadne,“ přiznává Monika Delawská, profesionální cvičitelka. Zumbou se zabývá dva roky. „Největší boom zumby už proběhl, ale pořád patří mezi top sporty,“ dodává cvičitelka.

Nový rok by se neobešel ani bez více či méně drastických diet. V poslední době získává na oblibě tzv. krabičková dieta, kdy hubnoucí dostane v krabičkách jídlo na celý den s optimální energetickou hodnotou. „V tomto týdnu jsme dostali hodně objednávek navíc, zájem určitě narostl. Další objednávky přišly už před Vánoci ve formě vánočních dárků,“ doplňuje Karolína Daňková, která zajišťuje dietní krabičky pro Plzeň a Domažlice. Službu využívají většinou ženy, podle Daňkové z 80 procent. „V poslední době přibyli i chlapi, často ale krabičky objednaly jejich partnerky,“ směje se Daňková.

Ne datum, ale vůle

Plzeňané ale nechtějí pouze krásné tělo, ale i chytřejší hlavu. Mnozí zkoušejí se vstupem nového roku konečně zvládnout cizí jazyk. „Při lednovém otevírání kurzů přicházejí z poloviny zcela noví studenti, někteří využívají dárkové poukazy. Největší zájem je stále o angličtinu, němčinu a také o přípravu na maturitu,“ vypočítává Helena Vrátníková z plzeňské jazykové školy. Ta bude otevírat i kurz čínštiny. „Máme čtyři nové studenty,“ oznamuje Vrátníková, která ale zároveň upozorňuje, že největší zájem o jazyky je před začátkem školního roku.

Další Plzeňané mají skromnější cíle, kvůli kterým nemusejí odcházet do tělocvičen či učeben. „Chci se míň dívat na televizi a víc času věnovat knížkám,“ přeje si David Rosol. A máma dvou malých dětí Katka Prokopová si slibuje více četby pro nejmenší. „Doufám, že vydržím číst dětem každý den alespoň deset minut,“ zavazuje se novoročním předsevzetím. Stále však je velká skupina lidí, která je k podobným slibům značně skeptická. „Tohle já mám už dávno za sebou. Myslím, že pokud chceme zásadní změnu, není důležité datum, ale setrvat v úsilí,“ konstatuje plzeňský psycholog Karel Bröckl.

Častá předsevzetí

- Návštěvy fitness center
- Aerobní cvičení, zumba, …
- Plavání, rotoped, otužování, kolektivní sporty, chození pěšky
- Učení cizích jazyků, návštěvy kurzů (PC, hudební nástroje, …)
- Diety (např. krabičková dieta)
- Omezení TV, četba knih
- Omezení alkoholu, kouření
- Nedávat si už žádné předsevzetí