S problémy se nicméně nepotýkali jen obyvatelé hlavního města, nýbrž i ti, kteří do města jeli. Rychlíky z Plzně do Prahy končily v Berouně, Pendolino nejelo vůbec.

Pomohly diesely

Než České dráhy mohly na trať mezi Plzní a Prahou nasadit dieselové lokomotivy, bylo deset hodin dopoledne. „Pak se podařilo provoz obnovit a rychlíky mohly dojet až do Prahy," uvedla mluvčí drah Radka Pistoriusová.

Do té doby si strojvůdci dál netroufli. Nechtěli riskovat, že by se do Prahy nedostali.

V Berouně s jedním vlakem skončila také Plzeňanka Lucie. „Myslím, že všichni ve vlaku věděli, že na nás v Berouně nebudou čekat ani žádné autobusy, a tak si každý snažil sehnat někoho, kdo pro něj přijede. Mě vezl kamarád," říká.

V Plzeňském kraji velké komplikace nenastaly. Co se týče silniční dopravy, byli řidiči upozorňováni na problémy hlavně na Tachovsku a Domažlicku. Motoristé jezdili opatrně, k velkým nehodám nedocházelo.

Výstražná informace na tvorbu ledovky, kterou pro celou ČR vydal Český hydrometeorologický ústav, měla skončit v úterý v 18:00 hodin, ale meteorologové ji prodloužili o den až do dnešního večera.

Pozor i na stromy

Řidiči by tedy rozhodně neměli polevit v ostražitosti. Podle silničářů lze ledovku jen těžko předvídat a navíc na silnicích nehrozí jen ta. Vědí o tom hasiči, kteří zejména na severním Plzeňsku vyjížděli prakticky během celé noci z pondělí na úterý a rozřezávali popadané i pádem hrozící stromy.

Už v pondělí večer na Bezvěrovsku pokáceli deset takových stromů a další přišly na řadu po půlnoci.

Jeden padlý strom zlikvidovali deset minut po půlnoci u Jarova hasiči z Plas, jejich dobrovolní kolegové ze Žihle zase po půl jedné pracovali u silnice na Rabštejn nad Střelou.

Několik dalších nebezpečně nakloněných stromů zlikvidovala po jedné hodině jednotka SDH Bezvěrov u sousední Chudče, padaly u Kralovic, mezi Černíkovicemi a Dřevcem, u Lednic, v Žebnici a Popovicích.

„Jednotka SDH Krsy zlikvidovala v 6:28 podél silnice I/20 a dále u silnice II/201 ve směru na Blažim několik popadaných stromů a větví včetně nebezpečně nakloněných. Silnice jsou v místě obtížně sjízdné, hrozí nebezpečí," informovala mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Jak bude ve středu?

Na dnešek meteorologové předpovídají zataženo, mlhavo, místy slabé sněžení, během dopoledne přecházející v občasný slabý déšt, zpočátku i mrznoucí. Na horách budou srážky smíšené. Od středních poloh se bude zpočátku tvořit námraza, nejvyšší teploty vystoupají na 1 až 4 °C, na horách -2 až +1 °C.