Mezi nejčastější klienty plzeňských seznamovacích agentur patří mladí muži a starší ženy. Tato nevyrovnaná bilance podle psychologa odráží stav dnešní společnosti.

Přesto je podle všeho pryč doba, kdy veřejnost považovala osoby hledající protějšky přes seznamku za zoufalce.. Služby podobných institucí totiž vyhledává stále větší množství lidí. „Chodí k nám prakticky všechny věkové kategorie, ale převládají jednoznačně muži mladší třiceti pěti let, kteří nemůžou najít vhodnou partnerku,“ řekla Deníku Ludmila Ledecká ze seznamovací agentury sídlící v Pražské ulici v Plzni.

Podle plzeňského psychologa Karla Bröckla mají muži do 35 let své nejbouřlivější životní období za sebou a hledají nový směr. Rádi by už také založili rodinu. „Většinou se jedná o muže, kteří mají za sebou nějaké zklamání v lásce nebo naopak ještě žádný vážnější vztah neměli,“ říká psycholog.
Služby seznamovací agentury vyhledávají často také ženy nad padesát let. Tato skutečnost psychologa nepřekvapila. „Jsou to většinou rozvedené ženy,“ vysvětluje.

Další kritickou skupinou, která si obtížně hledá partnera, jsou ženy s vysokoškolským vzděláním. „Tyto ženy věnovaly čas, který je nejvhodnější pro seznamování, svému vzdělávání. Po dokončení vysoké školy u nich nastává potřeba seberealizace a budování kariéry a až poté přichází na řadu touha po rodině, která byla doposud v jejich žebříčku hodnot někde na nižších stupních,“ pokračuje Bröckl. Takové ženy potom hledají muže sobě rovného.
„Vzdělání partnera hraje v seznamovaní určitě důležitou roli zejména u žen, mužům na vzdělání partnerky moc nesejde,“ potvrzuje Ledecká. Muži se s novou společenskou situací, kdy se ženy chtějí mužům rovnat, jen těžko vyrovnávají. „Ženy nyní touží po tom, aby byl jejich vztah vyvážený, u mužů ale stále převládá pohled, že to jsou oni, kdo by měl ve vztahu dominovat,“ potvrzuje psycholog.

Seznamku lidé vyhledávají prý hlavně proto, že se jedná o instituci, která má zkušenosti a dokáže jim pomoci. S minimem investovaného času si po zaplacení poplatku klienti mohou listovat v evidovaných žádostech. Najít tu mohou všechny věkové kategorie, s různým vzděláním i koníčky. Po vyplnění dotazníku a požadavků, které na budoucího partnera kladou, získají deset nejvhodnějších protějšků odpovídajících nárokům. Je pak už jen na nich, zda je osloví a sejdou se osobně. Možnost, že by žena narazila na psychicky narušeného devianta, je podle Ludmily Ledecké minimální. „Za sedm let, co v Plzni fungujeme, jsme řešili pouze tři případy, kdy muži ženám posílali vulgární sms zprávy,“ vysvětluje.

Seznamovací agentura, v níž Ludmila Ledecká pracuje, eviduje přes tisícovku klientů z Plzeňského kraje, kteří hledají partnera. Úspěšnost, že zrovna v jejich agentuře najdete životního partnera, je prý padesátiprocentní. „Velkou radost máme z každého svatebního oznámení,“ dodává Ledecká.

Martina Němcová