O nejznámějším českém trestanci Jiřím Kajínkovi, odsouzeném na doživotí za to, že v roce 1993 v borských serpentinách zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Pan Ladislav se totiž rozhodl, že si Kajínka, proslulého mimo jiné i útěkem z vězení, zahraje ve filmu, který připravuje na příští rok produkční společnost J. B. J. Film.

Proč chci hrát dvojnásobného vraha?

Ve čtvrtek v pravé poledne poslal pan Ladislav přihlášku na filmový casting a už pár dnů se s pomocí odbornice učí správně mluvit, gestikulovat a pohybovat, aby dokázal roli ztvárnit. K dispozici mu je i maskérka, kterou však ani příliš nepotřebuje. „Všichni mi už léta tvrdí, jak jsem Kajínkovi strašně podobný,“ říká hospodský.

Vzpomíná, že ho dokonce v době, kdy Kajínek uprchl, několikrát kontrolovali policisté. „Jednou mne dokonce sledovali až k Floře, ale pak jsem ukázal občanku a bylo všechno v pořádku,“ říká s úsměvem. A proč se rozhodl zkusit hrát ve filmu dvojnásobného vraha? „Chci mu pomoci. Věřím totiž, že je nevinný. Jako hospodský jsem se občas pohyboval v podobném prostředí jako on a nevěřím, že když měl spoustu peněz, šel by vraždit za pouhých sto tisíc. To je mi dost divné,“ tvrdí Zrna. Dodává, že pokud by opravdu Kajínka hrál, nechtěl by ani honorář. „Nechci se nijak zviditelňovat, opravdu chci jen pomoci,“ dodává.

Petr Jákl: Máme už stovky Kajínků

Na casting pro připravovaný film se podle jednoho z produkčních a zárověň známého českého kaskadéra Petra Jákla už přihlásily stovky mužů. „Dali jsme požadavky: věk pětadvacet až třicet let, výška více než 170 centimetů a sportovní typ. Bonusem je herecká zkušenost a ani určitá podoba není k zahození,“ říká Jákl.

Šance hospodského Zrna hodnotí jako poměrně dost vysoké. „Pokud by opravdu konkurz vyhrál, musí ale počítat s tím, že ho maskérky omladí,“ směje se Jákl a vysvětluje, že film začíná v Kajínkových dvaceti letech. Důležité je však podle něj i charizma a samozřejmě výborná fyzická kondice. Role prý bude velmi náročná. Každý z případných adeptů na casting si prý může připravit krátký výstup, který by měl režiséra filmu zaujmout. Pokud nebude mít žadatel nic připraveného, dostane scénku přidělenou.

„Šanci má každý, kdo se přihlásí. Jak uspěje, bude záležet jen na jeho talentu a schopnostech. A když nebude vybrán na hlavní roli, může uspět třeba ve vedlejší,“ vzkazuje dalším zájemcům kaskadér a herec Petr Jákl.

Zvládnu všechno i kaskadérské kousky

Fyzické náročnosti role se však Ladislav Zrna nebojí. „Hraji léta tenis a spoustu času trávím v posilovně. Určitě bych to zvládl, a ani bych nechtěl, aby mne zaskakoval kaskadér. Troufnu si bez problémů i na proslavený Kajínkův útěk z nejpřísněji střežené české věznice – pevnosti Mírov,“ vysvětluje.

Není prý pro něj problémem ani upravit svoji postavu. Nedávno se vsadil s kamarády, že za měsíc zhubne dvacet kilogramů. A dokázal to, přestože tím měsícem byl únor, který má oproti ostatním jen osmadvacet dnů.