Labutí pár tu hnízdí každý rok, a i když se mu toto místo očividně zamlouvá, mláďata tady mívají problémy. Minimálně jedno z nich totiž vždy v tomto období spadne pod hranu bezpečnostního přelivu do strouhy, odkud nemůže vylézt. A zbytek rodiny pak naskáče za ním. Tak to bylo i v úterý večer.

„Stává se to asi už od roku 2002. Lidé nám volají, že jsou labutě zase pod splavem. My je pak jedeme odchytit a převézt na rybník Maňovská u Milče, protože ve strouze, kde není voda nebo je jí tam jen velmi málo, jsou malé labutě ohrožené predátory,“ řekl nepomucký ornitolog Václav Kovář.

Ornitologové zjistili, že když labutě ve strouze neodchytí, dojdou až do Klášterského rybníka. Tady by mohly žít a počkat do podzimu, než se mláďata naučí létat. Ovšem Klášterský rybník je plný rybářů, takže se ptáci zamotávají do saturen. „Labutě jsou zvyklé připlavat k lidem ke břehu, protože je na Špitálském rybníce krmí. Jenže když se přiblíží k rybářům, zamotávají jim pruty, a tak po nich rybáři hází kamení. Setkali jsme se i s tím, že měly zapíchnuté háčky v krku,“ vysvětlil Kovář.

Raději tak rok co rok labutí rodinku odchytí a přemístí na rybník Maňovská u Milče. Tady zůstane, než mláďata vyrostou. Na jaře se ale pár vždy vrátí zahnízdit zpět na svůj oblíbený Špitálský rybník.