„Je to taková vize budoucnosti, že jednou budou všechny přístroje ovládané na dálku,“ komentoval svůj projekt vzdálené laboratoře Matěj Bidlák. Komise u něj ocenila zejména nadšení pro věc a rozsáhlé znalosti kybernetiky. „Fyzika, matematika, chemie – to mě prostě baví,“ konstatuje šestnáctiletý student. Podle svých slov rád řeší různé logické a matematické hádanky. Zapojuje se také do matematických a logických olympiád. „Už odmala mám rád fantasy a sci–fi, vždycky mě bavilo stavět si různé roboty ze stavebnice lego,“ dodává. Přes laboratoř, kterou Matěj navrhoval, může výzkumník sledovat dění v laboratoři přes čtyři pohyblivé kamery, které může vzdáleně ovládat.

Záliba v řešení a ovládání technologických zařízení přivedla k návrhu šestinohého robota Michaela Hraběte. Podle svých slov je samouk.

„Projekt mě zaujal svým poutavým obsahem a spojitostí s kybernetikou, kterou chci v budoucnu chci studovat na Fakultě aplikovaných věd na Západočeské univerzitě v Plzni. Vím, že tímto způsobem můžu získat potřebnou praxi,“ sděluje osmnáctiletý Michael. Ovládání robota by mělo být možné pomocí kompatibilního počítače, PDA a mobilního telefonu.

Stipendijní program Techmania Talent podporuje zájem středoškolské mládeže o vědu a techniku. Po dobu jednoho roku se vítězům bude individuálně věnovat odborný lektor. Cílem je projekty dostat do takové fáze, aby se s nimi mohli jejich autoři přihlásit do nějaké mezinárodní vědecké soutěže.