VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kyšickou idylku ruší kamiony

Kyšice - Seriál u vás na návštěvě se bude tento týden věnovat obci, která je kousek od Plzně a na první pohled tu panuje naprostá pohoda. Ale při bližším průzkumu je vidět, že ji narušuje tranzitní doprava. O kladech i záporech života v Kyšicích jsme si popovídali s místní starostkou Janou Hradskou.

25.5.2010
SDÍLEJ:

Jana HradskáFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

Co byste řekla, že je na Kyšicích z pohledu vedení obce zvláštní nebo zajímavé?
Asi to, že máme nejnaplněnější územní plán. Přestože jsme ohraničení přivaděčem, prostorem hlinného dolu a plánem na novou železniční trať v rámci modernizace, máme v územním plánu téměř všechny prvky, které do něj jdou nacpat.

A co byste o Kyšicích řekla jako občanka Jana Hradská?
Máme nádhernou náves, která je opravdu prostorná, protože tu dřív tekly potoky a před každým statkem býval rybník. Uprostřed návsi máme zrekonstruovanou mateřskou školku. Kyšice jsou vůbec hezká vesnice, je tu doktor, knihovna, dvě hospody, potraviny, jezdí sem MHD…

Má život tady nějaká úskalí?
Asi největším problémem je doprava. Projíždí tudy, a to dost rychle, náklaďáky. Zkracují si to z Rokycan na Třemošnou, aby neplatily mýto. Takže se těšíme na obchvat.

I když tady nejsou žádné logistické firmy, nocují u nás kamioňáci, kteří mají být ráno v okolních vesnicích, a to se nám samozřejmě nelíbí. Myslím, že v areálech logistických firem by mělo být vyřešené i parkování a ne aby řidiči občurávali okolní obce.

Zmínila jste obchvat, po kterém toužíte. Kdy myslíte, že byste ho mohli mít?
Já bych ho chtěla hned. Mávla bych proutkem a doprava by šla kolem. Bohužel ale takový proutek nemám, takže to hned tak nebude. Kdyby se obchvat podařil udělat do roku 2015, byl by to sen.

Když jsme u těch kouzel, zeptám se, co byste dělala, kdyby obci věnoval kouzelný dědeček sto milionů korun.
Řekněte dvě stě…

Tak kdyby dal dvě stě milionů?
Zaplatili bychom z toho průtah obcí, chodníky a místní komunikace včetně dešťové kanalizace, dál rekonstrukci hřiště na házenou a dostavbu kulturního domu, kde je potřeba dodělat šatny, sprchy a sociální zařízení. Loni jsme totiž v kulturáku předělali okna a v malém sále upravili podlahu, nahoře už jsme šatnu a sociální zařízení také udělali, takže ještě zbývají ty druhé. A chtěla bych tam také vyklidit jednu místnost, kam bychom pak přesunuli odpolední kroužky pro děti.

Co dalšího se vám již v posledních letech podařilo udělat?
Vydali jsme cenovou mapu, což pomůže majitelům pozemků při jejich vykupování kvůli modernizaci trati. Díky mapě dostanou lidi víc. Je neuvěřitelné, jak dlouho se jednání kolem toho táhnou. Jsem přesvědčená, že kdyby dali rovnou 1500 korun za metr, tak by to vyšlo levněji, než když stát léta platí úředníky kteří majitele pozemků přemlouvají, aby je prodali za 130 korun za metr čtvereční. To, co by se ušetřilo na projektové přípravě by se dalo těm, od kterých stát něco potřebuje – v tomto případě majitelům za jejich pozemky.

Pak mám velkou radost, že se nám podařilo rozšířit kapacitu mateřské školy. Stálo to jeden a půl milionu korun a museli jsme tam instalovat například světlovody, aby byly splněné hygienické normy.

Také jsme založili tradici oslav osvobození u památníku kombinovanému oddílu Československé samostatné obrněné brigády. Jezdí sem veteráni a moc se jim tu líbí.

Ještě jsme si nechali zpracovat projekt na revitalizaci zeleně. Stromy na návsi už jsou totiž staré a začínají být i nebezpečné. Na revitalizaci bychom měli dostat dotaci.

Když jste mluvila o dopravě, zmínila jste průtah obcí. Jak to vypadá s ním?
Ve spolupráci se Správou a údržbou silnic Kralovice jsme projekčně dotáhli rekonstrukci průtahu komunikace II/180 Kyšicemi k vydání územního rozhodnutí. To sice není vidět, ale je to velice důležité, neboť je zde zahrnuta nejen rekonstrukce komunikace, ale i dešťové kanalizace. Teď čekáme, jestli budou peníze na projekt pro stavební povolení.

Autor: Šárka Meissnerová

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pro chodce v bezvědomí letěl do Plas vrtulník

Štáb plzeňských Pirátů a jejich lídr Lukáš Bartoň.
17

Kde se slavilo a kde truchlilo

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Olomouc, Plzeň – Věděli, že to v Olomouci nebude lehké, ale že si odvezou tak hořkou porážku, hokejisté Škody Plzeň nečekali.

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Piráti měli s sebou Edisona

PIRÁTI slavili v Dominiku. Jejich jednička Lukáš Bartoň byl spokojen, jejich pražský šéf Ivan Bartoš taky.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení