„V čekárnách teď sedí kromě nových pacientů i lidé, kteří o své alergii sice vědí, ale pro léky si přišli až nyní, když začali mít problémy,“ řekla plzeňská alergoložka Ester Seberová. Nové pacienty přijímá v průběhu celého roku, nejčastěji právě na jaře.

„Nikdy jsem problémy neměla, ale teď už mi několik týdnů slzely a svědily oči. Byla jsem na očním, léčili mě antibiotiky, jestli nejde o nějaký zánět, ale oči mě svědily dál,“ vypráví Monika Steinová ze severoplzeňských Nečtin, která byla tento týden na alergologii poprvé. Podezření už ale měla dřív. „Obě moje dcery jsou alergické, takže mě to napadlo. Navíc bydlíme v podstatě v lese. Toho, co mě může dráždit, je hodně,“ dodává Steinová, u níž se nakonec projevila kromě alergie na jarní pyly i alergie na prach a psa.

„Nyní začíná už naplno působit pyl z břízy, což je silný alergen, ale jsou to i další stromy, například líska, olše nebo jasan,“ uvádí alergoložka, podle níž je chyba, když se alergiím nesprávně říká senná rýma. Její projevy můžou být totiž velmi rozmanité. Pylová sezona trvá až do září, teprve potom si alergici budou moci zase několik měsíců oddechnout. Proč v populaci alergiků přibývá, zatím nikdo nedokáže spolehlivě vysvětlit. „Podle mě je to spojené i se stylem života,“ míní lékařka.

„Myslím, že je to hlavně zhoršením životního prostředí,“ domnívá se Ivana Rapčáková, která je živým důkazem toho, že se alergenní příznaky mohou dostavit v každém věku. Alergie se u ní projevovala dokonce i alergickou horečkou.

„První příznaky se mi objevily asi v pětatřiceti letech, do té doby nic. Ukázalo se, že mám pylovou alergii a někdy se mi objeví i alergie na slunce. To mi pak na kůži vyskáčou puchýře,“ popisuje Rapčáková.

O tom, že by se alergiemi nechala omezovat a vyhýbala se kvůli nim pobytu venku, však ani neuvažovala. „Ráda chodím do přírody a sportuji, takže by mě to ani nenapadlo. S léky se to dá zvládnout.“