Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli krizi přispívají firmy méně na charitu

Plzeň - Velké problémy mohou mít od Nového roku plzeňští charitní pracovníci, pokud Parlament České republiky neschválí navýšení dotací na sociální služby.

2.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Původní návrh, který zněl tři miliardy, byl nedostačující. Sociální výbor parlamentu navrhl ve shodě s vládou navýšení dotací na 6,4 miliardy korun. Rozpočtový výbor, který zasedal minulý týden, to ale nepodpořil,“ sdělil ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr. Teď se prý čeká na aktivitu poslanců při druhém a třetím čtení návrhu rozpočtu. „Poslanci i vláda zatím podporu deklarují. Takže doufáme, že to dopadne dobře,“ dodává Lodr. Připouští ale, že v krajním případě by se některé služby musely zrušit.

Kvůli finanční krizi je teď navíc složitější získávat finanční podporu ze soukromého sektoru. „Měli jsme hodně partnerů mezi firmami z automobilového průmyslu, takže teď kromě dlouhodobých nadačních podnikových aktivit je velmi těžké shánět zdroje,“ sděluje Lodr. Jeho slova potvrzuje i ředitel Městské charity v Plzni Pavel Janouškovec. „Není teď lehké udržet provoz, firmy jsou opatrnější,“ dodává Janouškovec.

Přes tyto problémy hodnotí oba ředitelé loňský rok kladně. „Podařilo se nám získat grant na úpravy Domova pokojného stáří sv. Alžběty. Je tam teď nová kuchyně i venkovní paravany. Navíc jsme obdrželi nájemní smlouvu na bývalou faru ve Stříbrné u Kraslic. Měla by být určena pro rekreaci seniorů i matek s dětmi,“ konstatuje Lodr. Velkou zátěž měli letos podle něho pracovníci Poradny pro cizince. „Počet klientů se jim kvůli propouštění zněkolikanásobil. Ale zvládli to výborně,“ dodává Lodr.

Další novinkou je rekonstrukce domu v Hradišťské ulici v Plzni, kde by měl být domov se zvláštním režimem. „Investorem je město Plzeň. Měla by to být náhrada za stacionář. Místo něj by naopak vzniklo chráněné bydlení, které v Plzni chybí,“ doplňuje Janouškovec.

Stále složitější je shánění dobrovolníků. „Je to velký problém, protože ti zkušení, kteří u nás byli od začátku, jsou o dvacet let starší. Těžko se hledají jejich nástupci. Snažíme se spolupracovat s mladými lidmi, kteří s námi spolupracují při Tříkrálové sbírce nebo k nám chodí na praxi. Chybí nám ale střední generace,“ vysvětluje Lodr.

Autor: Ladislav Vaindl

2.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení