S obavami vyhlíží příští měsíce v plzeňské Poradně pro ženy a dívky. Kvůli úsporným opatřením vlády tady totiž očekávají nárůst klientek. „Domníváme se, že řada žen se kvůli změnám ocitne v tísni,“ potvrzuje Marie Mentlová z poradny.
Situace podle ní byla v poslední době kvůli finanční krizi horší než v dřívějších letech. „Některé ženy mají velký problém se sháněním zaměstnání. Snažíme se jim pomoci, ale je to těžké. Práce není,“ dodává Mentlová.
Poradna nabízí materiální pomoc či konzultace. Zájemkyně tady mají také možnost využít k hledání práce internet.

Ze sítě deseti poraden v České republice má ta plzeňská nejvíce klientek, které trápí právě existenční problémy. „V jiných městech převládají většinou potíže s nechtěným těhotenstvím či domácím násilím,“ dodává Mentlová.
Důvodem, proč tomu je v západočeské metropoli jinak, je podle ní i fakt, že poradna funguje už pátým rokem na Husově náměstí. „Je to oblast, kde žije hodně sociálně odloučených rodin,“ sděluje. Služeb poradny využívají také cizinky, které do Plzně přijely za prací.
Poradna se snaží peníze na své fungování hledat z různých zdrojů. Pomohl jí v tom například sobotní jarmark mateřských center, který se uskutečnil na Plzeňském biskupství a jehož výtěžek právě na toto zařízení směřoval.

„Je to poprvé, kdy se na takovou akci spojila mateřská centra z celého Plzeňského kraje. Rádi bychom v těchto jarmarcích pokračovali,“ konstatuje koordinátorka sítě mateřských center v kraji Irena Macháčková. Výrobky, které tu byly k dostání vznikly v nich.